Oefenen voor het In het Twents Carmel College vind je tussen twee lokalen in een heuse Albert Heijn-winkel. Stellingen, producten, zelfs een echte kassa. Alleen zijn er geen medewerkers en ook geen klanten. In de winkel krijgen vmbo-leerlingen verkooples. Petra Loohuis, supermarktmanager van AH 1401 in Oldenzaal weet er alles van... Leerschool en kweekvijver Stagelopen Wisselwerking Aha 12 vr'-W- .•jtt&V* Sophie Braakhuis (15), derde klas kaderleerling: 'We Melanie Demirhan (15), derde klas basisleerling: Die 'Het Twents Carmel College in Oldenzaal constateerde dat de detail- handel een tekort heeft aan goed opgeleid winkelpersoneel en part- timers voor de avonden en de weekenden', begint Petra haar verhaal. 'Daarnaast wordt de vraag naar leerlingen met een commerciele opleiding steeds groter, terwijl het aantal leerlingen dat voor zo'n opleiding kiest alleen maar afneemt: de opleiding spreekt niet aan en is niet genoeg praktijkgericht. Dat bracht het College ertoe om vanaf dit schooljaar te kiezen voor een opleiding die duidelijk praktijkgericht is. Met opdrachten waarin het bedrijfsleven ook een rol vervult.' In de school is een 'winkelstraat' gecreeerd met acht etalages en twee winkelunits, allemaal door winkelbedrijven in Oldenzaal ingericht. Albert Heijn heeft de grootste unit, een ruimte van circa vijftien vierkan- te meter, die sinds 25 januari operationeel is. Petra: 'Leerlingen van de derde en vierde klas krijgen er verkooplessen in voorbereiding op hun stage. Dus moest deze mini-AH er zo echt mogelijk uitzien. Leerlingen leren er producten te presenteren, actieartikelen opbouwen en er is een check-out voor alle kassa-oefeningen. Bovendien ligt het accent ook op klantwaarden: hoe gaan wij bij Albert Heijn met klanten om?' Drie van de leerlingen lopen ook stage bij AH 1401Petra: 'Zij zijn meer gemotiveerd, betrokken en enthousiast om een vervolgopleiding in de detailhandel te kiezen. Je kunt het zien als een kweekvijver voor goed opgeleide toekomstige medewerkers.' De voordelen voor de vmbo-leerlingen zijn duidelijk: het onderwijs is aantrekkelijker geworden, het gat tussen opleiding en praktijk een stuk kleiner. Voordelen voor AH in Oldenzaal zijn er uiteraard ook. Petra: 'De docenten weten wat voor bedrijf we zijn, welke normen en waarden wij hanteren. Zij selecteren goede stagekandidaten. Een belletje naar de school en er wordt meteen "een blik parttimers" opengetrokken. Ondertussen kijk ik stiekem naar talent voor de toekomst. Omgekeerd helpen wij de school ook wanneer leerlingen moeilijk een stageplek kunnen krijgen. We hebben al heel wat positieve reacties gekregen. Ook van andere scholen. Een school voor praktijkgericht onderwijs zoekt nu uit of ze les kunnen geven op het moment dat ik vullers nodig heb, met een docent erbij. Tegen de tijd dat zij klaar zijn, staan mijn vaste vullers voor de deur.' hebben zeker een keer in de week les in het AH-winkeltje. Alles door elkaar zetten en daarna weer op de goede plek neerzetten. Dat is leuk om te doen. Op school zit je ook veel achter de computer, met dit werk benje metje gedachten weer eens ergens anders.' winkelstraat is sowieso goed voor later, voor als je een winkel als stageplek hebt. Dan weet je wat je te wachten staat. Het lesprogramma is er leuker door geworden: we hebben meer afwisseling.' Jeffrey Kerkdijk (16), vierde klas basisleerling en een van de drie stagiairs bij AH 1401: Wat ik op school doe, zie ik terug in mijn stage en andersom. Er is geen verschil. Alleen is Albert Heijn veel grootscha- liger. Ik vind het idee goed en het is handig voor het examen: daarzijn we straks beter op voorbereid.'

Personeelsbladen | 2008 | | pagina 12