J* lit ■L ^mmr 1 JL 1 -SSOfi Ik m Mm OP BEZOEK BIJ EEN TULPENKWEKERIJ IN AALSMEER vl Vv 9 Op de lopende band In de kas Over rails 0, GAAT DAT ZO mi V 1[ a jm.k M/'. m* fix A /ffv 1 Aha 8 Opmerkelijke opmars In de kas van de kwekerij De Ridder vormen dik een miljoen tulpen, zo'n twintig soorten, in verschillende groeistadia een zee van groen. Eigenaar Sjaak de Ridder laat ons zien waar het kweekproces begint: in de koelcellen. 'We rooien de bollen in juni/juli, drogen ze en pellen ze. Dan bewaren we ze een week of twee in kuubskisten bij een temperatuur van 20 graden en gaan ze vervolgens weer zestien weken in een koelcel waarin de temperatuur langzaam afloopt van 9 tot 2 graden. Zo bootsen we de winter na.' Aan een lopende band worden bol len op hun kop in gaatjes gelegd. Handmatig. Aan het eind wordt er een kratje met een bodem van prikkertjes over de tulpen gezet. Een pers drukt de prikkertjes In de onderkant van de bol len, nu zitten ze stevig vast en kan het kratje worden omgedraaid. Kratjes worden gestapeld, besproeid met water en kunstmest en gaan weer terug de koelcel in. De laatste drie weken gaat de temperatuur naar zeven graden. Dat, en het water en de kunstmest, zor- gen ervoor dat de bollen wortels krijgen en het groen al een beetje ontluikt. Het overgrote deel van de tulpen is 'waterbroei' en groeit niet in potgrond maar in bakken met alleen maar water. Eenmaal in de bakken, gaan de tulpen de kas in. Ze groeien nu in hun eigen tempo. Sjaak: 'Vroeg in het seizoen duurt het vier weken voor ze klaar zijn om verkocht te worden, aan eind van het seizoen is dat geen drie weken meer. Dan is er meer daglicht, hebben ze meer natuur in zich.' Per groeifase schuiven de bollen op enorme 'tafels' over rails steeds een stukje op. Aan het eind passeren de tulpen in hoge snelheid verschil lende machines: een om de bol eraf te Desiree Gobels en Jolanda Pilkes (links), teamleiders verkoopafhan- deling bij AH XL 1133 in Zaandam, kijken hun ogen uit. Jolanda: 'Je hoort of leest wel eens wat over het kweken van tulpen, maar dat het zo zou gaan...' 'Ik zag net een kratje staan met bollen die al wat wortels en groen hadden', haakt Desiree in. 'Dan denk je: oke, die wortels en dat groen zijn in de koe- ling gegroeid...' Jolanda: 'Voordat die tulpen bij ons in de winkel aan- komen, is er heel wat aan voorafge- V, gaan. Leuk om te wetenl'

Personeelsbladen | 2008 | | pagina 8