In november 2007 werd John Rishton CEO van Ahold, het moederbedrijf van Albert Heijn. Die functie vervulde hij op tijdelijke basis reeds vanaf juli 2007. We maakten een afspraak met hem om te praten over zijn visie, de uitdagingen waarvoor hij gesteld wordt en zijn passie voor zijn rol. JOHN RISHTONS CARRIERE Aha 4 Meeting... John Aha ontmoet John Rishton in zijn kantoor in het Ahold- hoofdkantoor in Amsterdam, aan de oever van het I J. John Rishton is ontspannen en gastvrij. 'Het is een voorrecht om in Nederland te wonen en te werken,' antwoordt hij op onze vraag of hij zich hier onder de zeespiegel thuis voelt. 'Het weer is natuurlijk niet veel beter dan in Groot-Brittannie', voegt hij eraan toe, terwijl hij naar buiten staart, naar de regen die tegen het raam kiettert en naar de schuimkoppen op het IJ. 'Als gezin spreekt Nederland ons erg aan. Met name voor de Idnderen is het hier geweldig, omdat alles relatief dicht bij elkaar ligt en je op de fiets veilig zonder afhankelijk te zijn, vrijwel overal kunt CFO Ahold (2006-2007) CFO British Airways (2001-2006) Controller bij British Airways in deV.S. Bij British Airways verantwoordelijk voor marketing en logistiekAmerika (1994-2001) Diverse functies bij Ford Europa (1979-1994) komen.' John en zijn vrouw Megan wonen met hun zonen van 10,13 en 15 nu anderhalf jaar in Nederland. Waarom heb je British Airways verlaten voor Ahold? 'Ik heb het bij British Airways geweldig naar mijn zin gehad, maar het werd tijd voor een nieuwe uitdaging. Ik ging vlak voor 11 September 2001 als financieel direc- teur bij BA werken. Je kunt je voorstellen wat voor een enorm effect de terroristi- sche aanslagen in de V.S. hadden op de luchtvaartindustrie. Ik hielp BA door een ingewikkelde reorganisatie heen om de onderneming weer op het juiste spoor te krijgen. Het aanbod van Ahold om Chief Financial Officer te worden kwam precies op het juiste moment. De kans om met Anders Moberg en zijn team samen te werken en een rol te spe- len in de Road to Recovery van Ahold vond ik buitengewoon interessant. Ik voelde me ook aangetrokken tot retail omdat er overeenkomsten zijn met de luchtvaartindustrie: beide sectoren heb- ben te maken met veel concurrentie en beide werken aan klantenbinding door innovatie, door "waar-voor-je-geld" te bieden en door de klant prima ervaringen te laten opdoen.' Wat is je focus? 'In 2006 hebben we samen met Dick Boer (lid van de Raad van Bestuur, COO van Ahold Europe en President en CEO van Albert Heijn) en Larry Benjamin (COO van Ahold USA) een Ahold-brede evaluatie uitgevoerd naar onze werkmaatschappijen om te kijken hoe we de groei konden versnellen en de winstgevendheid konden verbeteren. In november 2006 hebben we onze strategie voor winstgevende groei bekendgemaakt. Deze is gericht op onze portefeuille, de ondernemingsstructuur, het vergroten van de omzet en de financiele doelstellingen. We besloten onze portefeuille te her- structureren en ons te concentreren op die retailmerken waarmee we zowel in de Verenigde Staten als Europa marktleider kunnen zijn. Ik heb het over onze gewel- dige ketens Albert Heijn, Etos, Gall&Gall, Stop Shop, Giant-Landover, Giant- Carlisle, Albert, Hypernova en ICA. In 2007 verkochten we de bedrijfsonder- delen die niet in ons model van kernac- tiviteiten pasten of die te veel aandacht van het management zouden opeisen. We

Personeelsbladen | 2008 | | pagina 4