Opeens waren ze daar. 29 miljoen man, of liever smurfen sterk. Smurfen bij AH: van idee en conceptontwikkeling op het HK tot aan de productie in het verre China. 28 x 29 miljoen Handwerk Aha 12 Made in China Shenzen, Hongkong - oktober 2007. Hugo Munneke (foto links) en Arne Vosmer halen hun koffer van de band op het Zuid-Chinese vlieg- veld. De reis naar het Verre Oosten heeft elf uur geduurd en bracht hen van Zaandam naar Shenzen, een industriestad van vijftien miljoen inwoners boven Hongkong. Samen met een afvaardiging van Albert Heijn, waaronder unitmanager John Traas, de licentiehouder van de smurfen en leverancier Merison bezoekt het duo de fabriek waar aan Albert Heijns nieuwe promotieactie gewerkt wordt. En hoe. De delegatie is diep onder de indruk van de fabriek en haar werkwijze. 29 miljoen kleine smurfen worden hier allemaal met de hand gemaakt; een proces van 28 handelingen, van persen en assembleren tot verven en verpakken. De hele order wordt in krap twee maanden uitgevoerd, inclusief verscheping. Om dit klaarte spelen hebje wel een grootmacht nodig. En die is er. In de fabriek en het omringende fabrieks- dorp werken vijfduizend medewerkers, wonend in twee grote flats. Bij het binnengaan van de fabriekshal worden in een stofvrije sluis alle stofdeeltjes van je afgeblazen. Binnen zien we een enorm netwerk van medewerkers. Alle poppetjes worden hier met de hand gemaakt, alle onderdeeltjes worden onderlingdoorgegeven. Een voorbeeld is het assorti verpakken van de smurfen. Aan een lopende band staat een groep van vijftien medewerkers die omstebeurt een soort smurf op de band gooien. Zo mixt men de inhoud van de dozen en zijn ze er zeker van dat iedere doos de juiste inhoud bevat. Het is een echt mon- nikenwerk. De smurfen in elkaar lijmen, oogjes erop, losse armpjes en beentjes eraan vast. Een gedisciplineerd werkje, dat in goede handen is bij de Chinese fabrieksarbeider.

Personeelsbladen | 2008 | | pagina 12