Bierstreek Brabant In het Brabantse land zijn rond 1930 vele bierbrouwe- rijen verdwenen. Pils, een biersoort uit het Tsjechische Pilzen, stootte de speciale bieren van hun troon. Maar in de afgelopen twintig jaar zijn er weer kleine brou- werijen opgestart waar nostalgie herleeft uit liefheb- berij. Groenteman Theo Verboort is buiten zijn werk bij Albert Heijn actief in stichting Sint Servattumus. Deze Schijndelse brouwerij boekt succes met speltbier. Een biertje brouwen, hoe lang duurt dat? Vanwaar deze 'revival'? 'Schijndel is van oudsher het hopcentrum van Nederland, Wij hebben die traditie weer nieuw leven ingeblazen met echte Schijndelse hop. Hop is trouwens een klimplant uit de hennepfamilie en wordt ook gebruikt voor het maken voor medicijnen.' H'Spelt is een grove oude tarwesoort. Wij voegden er mout aan toe en brouwden er heerlijk speltbier van.' 'We voeren elf soor- ten bier waaronder dubbels, tripels en diverse bokken. Voor de Schijndelse carnavalsclub hebben we een biertje gebrouwen met hetetiket: Smellap. Heus carnavalsbier!' 'Zeker. In opdracht van slijters produceren we tal van biertjes. Vanaf een krat kun je bij ons bier met etiket op eigen naam bestellen. Hoe kleinerde bestelling, hoe hogerde kosten.' Paarden met lange blonde manen draven door gouden graanvelden 'Dat is vooral een romantisch reclame- beeld. Het brouwproces en de wetgeving zijn niet in de tijd stil blijven staan. Zo heeft de brouwinstallatie enkel nog een koperen buitenkant. Vroeger was de binnenkant ook van koper, dat kon via koperzilt gif afgeven.' Het brouwen duurt maar een halve dag. Het narijpen duurt wel vier weken. In onze excursies zie je het hele proces en wordt er geproefd in het bourgondisch proeflokaal.' 'Een proeve- rij of presentatie gaat niet. Tijdens openingsuren mogen drankflessen niet geopend worden en qua schapruimte kunnen we niets extra's kwijt. Bij Gall&Gall verkopen we wel een biertje onder het etiket Praakwater. Verdient de brouwerij er ook nog wat mee.' Wie: Theodor Verboort (32) Wat: Verkoopspecialist AGF AH 8618 Schijndel Waar: www.sintservattumus.nl

Personeelsbladen | 2008 | | pagina 16