r 1 I A, 11 kW PR I J M J i 5 Aha Het traditionele kerstmenu van Albert Heijn is inmiddels befaamd om zijn feestproducten. Daar worden dit jaar, onder AH Excellent, amuses aan toegevoegd. Luxe minihapjes in elf verschillende smaken die je vóór het officiële kerstdiner begint zó op tafel zet. Aha bezocht het bedrijf waar de amuses gemaakt worden. Lepels en lolly's Van eerste idee tot amuses in de koeling DAGEN w 't F.- V kant-en-klare glaasjes zo in de ver pakking. Jos controleert voortdurend de kwaliteit. ‘Ik kijk of de verhoudin gen van de ingrediënten wel juist zijn, wat er weggaat en hoe het weggaat. Het product moet goed in de winkel komen te liggen. Daarom telt ook de verpakking: die moet er niet alleen feestelijk uitzien, de amuses mogen er ook niet in verschuiven. De glaasjes worden in een speciale uitsparing gezet, deksel erbovenop, en kunnen ze geen kant op.’ De grote drukte vóór de kerstdagen ziet Jos met een gezonde spanning tege moet. ‘Ik ben al zo lang met die amuses bezig geweest, en dan is het ‘moment suprème’. Dan mag de beer los, om het zo maar te zeggen.’ restaurants geserveerd. Toen dachten we: een amuse is een van die gangen waar thuis nog niets mee gedaan wordt, terwijl je er echt iets bijzonders mee op tafel zet. Als wij de kant-en-klare amuses ontwikkelen, bespaart dat de klant veel werk. Je moet tenslotte veel ingrediënten in huis halen, en er ook nog eens het juiste glaasje of lepeltje bij vinden. Vervolgens hebben we fabri kanten gezocht die de amuses voor ons konden ontwikkelen.’ Bij de keuze van de amuseglaasjes was één ding bepalend. Irene: ‘We wilden herkenbare, klassieke smaken, zoals Irene Vijftigschild houdt zich bezig met de productontwikkeling van kant- en-klare maaltijden, tussendoortjes en het Grab Go-assortiment bij Albert Heijn. Onder haar verantwoording valt ook een deel van het AH-kerstmenu. Zoals de amuses. Waarom zijn die dit jaar aan het kerstmenu toegevoegd? Irene: ‘Amuses zijn een trend zijn. Ze worden niet alleen steeds vaker gepre senteerd op beurzen in binnen- en buitenland, maar ook in steeds meer FEEST it?’ k -

Personeelsbladen | 2007 | | pagina 5