I WAT MOETEN WE DRINKEN? n Koffie en koolzuur Twee liter vocht Lekker: water! Gezondheid is belangrijk, dat weten we allemaal. Maar hoe gaan we er eigenlijk zelf mee om? In deze rubriek laten we steeds drie collega's aan het woord over een bepaald gezondheidsthema. Deze maand: 19 l l I Les je dorst H wisselend overdag, ’s avonds en ’s nachts. Maar zijn drinkpatroon is altijd hetzelfde. Zo’n zes kop jes koffie verdeeld over de tijd dat hij wakker is, een of twee bekers water tijdens de koffiepauze en zo’n halve liter melk of karnemelk tijdens de eetpauze. Wat hij drinkt, gaat automatisch. Eigenlijk staat hij er niet eens zo bij stil. Hoewel? Willem: ‘Ik loop drie keer per week, gemiddeld twaalf kilometer per keer. Voor mijn gezondheid probeer ik twee liter vocht op een dag te drinken. Koffie tel ik niet mee, maar water, melk en karne melk wel. En sportdrank. Onder het lopen drink ik zó een halve liter sportdrank weg. Heerlijk. Men beweert dat het ook meer energie geeft. Maar of dat waar is, durf ik niet te zeggen.’ Water is de voedingsstof waar we het makkelijkst een tekort aan kunnen krijgen. Daarom moeten we genoeg drinken. Een volwassene heeft zo’n anderhalve liter vocht per dag nodig, naast het vocht dat in vast voedsel zit. Dat dat alleen maar water moet zijn, is een fabeltje. Alle drinkbare producten tellen mee, simpelweg omdat daar meestal voornamelijk water in zit: koffie, thee, melkproducten, vruchtensappen, frisdrank en de meeste alcoholhoudende dranken. Maar wil je gezónd drinken, dan hebben dranken zonder calorieën en alcohol de voorkeur. Bron: StichtingVoedingscentrum Nederland Wat drinkt Tim Hunnego (36), category assistent houdbare dranken, op een gewone werkdag? ‘Thuis, na het opstaan, eigenlijk niets. Ik begin pas op het werk, met koffie. Dat drink ik de hele dag door, in totaal zes, zeven kopjes. Alleen 's middags neem ik ook nog wat fris, 's Avonds drink ik vaak weer koffie en daarna frisdrank of soms iets alcoholisch.' Al met al zou het qua drinken wel gezonder kunnen, vindt Tim zelf. Maar: ‘Als ik fris drink, drink ik wel zoveel moge lijk light. Veel koffie is natuurlijk niet echt gezond, maar ik drink koffie zonder melk en suiker, dus qua calorieën valt het dan wel weer mee.’ Water is aan Tim nauwelijks besteed. ‘Alleen tijdens of na het sporten. Ik heb liever frisdrank; een stuk lekkerder!’ Willem van Klinken (38), allround-plus medewer ker op het distributiecentrum in Zwolle, werkt Koffie en frisdrank. Daar geeft Yvonne Dijns (20), die de opleiding tot supermarktmanager volgt bij AH 1116 in Lelystad, helemaal niet om. ‘Koffie vind ik sowieso niet lekker. En frisdrank? In de zomer wil ik nog wel eens een glas sinas nemen, maar daar blijft het bij. Ik hou niet van koolzuur, en dat hele zoete vind ik ook niets.' In het week end, tijdens het stappen, neemt Yvonne wel eens een wijntje, maar haar favoriete dranken? Dat zijn water en thee. En soms ook limonadesiroop of een sapje. ‘Dat drink ik al jaren, het is een gewoonte. Water heb ik altijd lekker gevonden. Bovendien is het gezond. Daarom drink ik ook veel water per dag: 's morgens vul ik een fles van anderhalve liter met water uit de kraan en die fles moet 's avonds gewoon leeg zijn.’ g

Personeelsbladen | 2007 | | pagina 19