I I g I 'Train the trainers' Petje af I Voiceprofiel: herken de stem In acht weken zijn bijna vierduizend medewerkers opgeleid' Van de zomer getest, nu al gemeengoed in alle regionale DC's: orders verzamelen via de methode van voicepicking. Dankzij een intensief trainingsprogramma zijn midden november alle regionale DC's ingewijd in het nieuwe systeem. De landelijke distributiecentra volgen begin 2008. Aha nam een kijkje bij DC Zwolle. lï Stille ruimte Aha Handenvrij Kt u Orderpicken stem Hoe werkt voicepicking? De orderverzamelaar maakt gebruik van een koptelefoon en ter minal. De terminal bevestigt hij aan een riem om zijn middel en koppelt hij aan de headset. Is hij eenmaal ingelogd, dan krijgt hij via de koptelefoon z’n informatie via een elektro nische stem. Zoals naar welke ganglocatie hij moet rijden en hoeveel colli hij moet pakken. Na elke instructie bevestigt de orderpicker sprekend de opdracht in zijn microfoontje. Dat slaat het systeem weer op, zodat wordt vastgelegd welke colli uit de voorraad zijn gehaald. Vroeger was dat de functie van de barcodescanner. je dat de voordelen groter zijn dan de nadelen. Je wordt lichamelijk veel minder belast, door dat je je beide handen steeds vrij hebt.’ Inmiddels zijn honderden medewerkers opgeleid en is binnen DC Zwolle iedereen opgeleid. De overige DC’s -Tilburg, Pijnacker en Zaandam - hebben in november hun opleidingsprogramma afgerond. De landelijke DC’s Nieuwegein en Geldermalsen volgen begin 2008. ‘Dit is echt een topprestatie!’ aldus een trotse Keuch. ‘In acht weken tijd zijn bijna vierduizend medewerkers opgeleid. Mijn petje af voor alle DC’s, trainers en medewerkers die De stem van de betreffende orderpicker wordt door het systeem herkend, omdat elke mede werker tijdens het opleidingsprogramma een voiceprofiel heeft aangemaakt. In een ‘stille en productieruimte’ heeft hij allerlei woorden en zinnen achter een pc ingesproken, bijvoorbeeld ‘fust’, of‘pak twee op één’. Die ingesproken woorden en zinnen vormen zijn eigen per soonlijke voiceprofiel, dat gekoppeld is aan z’n personeelsnummer. Bevestigt een orderpicker tijdens het werk de instructies middels gespro ken tekst, dan herkent het systeem zijn stem. Ter Horst was ook betrokken bij het latere ‘Train the trainers’-programma, waarin zo’n twaalf medewerkers van DC Zwolle werden opgeleid om hun collega’s in Zwolle te kun nen inwijden in voicepicking. ‘Dat was heel positief. De meeste mensen zijn toch nieuws gierig, hoewel er natuurlijk altijd bij sommi gen enige twijfel was vanwege de veranderde werkwijze. Maar waren ze eenmaal gewend, dan verdween de argwaan als sneeuw voor de zon.’ In twee uur tijd worden de medewerkers klaargestoomd om te gaan werken met voice picking. Na een uitleg van de trainer maken ze eerst hun voiceprofiel aan in de ‘stille en pro ductieruimte’. Daarna gaan ze meteen met een begeleider de werkvloer op om in de praktijk te ervaren hoe het voelt en werkt. Begin juni van dit jaar vond in DC Zwolle de eerste echte langdurige voicepicking-test plaats. Twee weken lang werd door een repre sentatief aantal mensen ‘met voice gelopen’. Medewerker magazijn Hein ter Horst was er ook bij. ‘Dat was eerst best wennen en knap vermoeiend’, vertelt hij, ‘want je hoort de hele dag door teksten in je hoofd. Maar al snel merk dit mogelijk hebben gemaakt en de opleidings- planning volgens afspraak hebben gehaald.’ Ik innenkort behoort de barcodescan ner in de distributiecentra definitief tot het verleden. In plaats daarvan maken de orderpickers straks alle maal gebruik van het zogenaamde voicepic- kingsysteem: het verzamelen van orders door te luisteren en te spreken via een speciale koptelefoon en terminal. ‘De barcodescanner kon mensen bij hun werk behoorlijk in de weg zitten’, weet Maurice Keuch, vanuit het Supply Chain Competence Centre betrokken als projectleider DC’s bij het voicepicking project. ‘Ook kostte het meer tijd om van je kar te stappen om de colli te scannen. Een van de belangrijkste voordelen van voicepicking is dat medewerkers hun handen volledig vrij hebben en gemakkelijker en dus sneller de betreffende colli op hun kar kunnen zetten.’ Een aantal jaren terug waren er al enkele pilots op het gebied van voicepicking. De techniek was toen echter nog niet optimaal. Maar afgelopen maanden zijn - met een verbeterd systeem - alle DC-medewerkers van DC Zwolle in korte tijd ingewijd in deze nieuwe manier van werken. Ook in de overige regio nale DC’s werkt nu vrijwel iedereen al met voicepicking, de landelijke distributiecentra volgen begin 2008. met je

Personeelsbladen | 2007 | | pagina 10