1- J O Bij Bolletje in Almelo rollen ze met duizenden tegelijk van de lopende band af op weg naar de winkels van Albert Heijn: pepernoten. Of kruidnootjes, moeten we eigenlijk zeggen. Want die zijn wel degelijk anders. Aha bezocht de pepern... eh... kruidnootjesfabriek en volgde het hele productieproces. Dat was smullen! Sinterklaas in aantocht? Extra hard werken! Op naar de verpakkingsmachine! De oven is een indrukwekkend appa raat. Met zijn lengte van maar liefst veertig meter kun je ’m gewoon niet over het hoofd zien. Er eenmaal in zijn de kruidnootjes vijf tot zes minuten volledig uit het zicht verdwenen. Maar dan komen ze er aan de achterkant van de oven weer uit. Gebakken en wel. Via een transportband en een soort ladder óp naar de verpakkingsmachine! Nog even wegen en daar gaan ze via een vulpijp de verpakking in. Voor AH zijn er 200,250,350 en 500 grams zakken, M-.’l 5 Aha ■'41* daar een soepel deeg van. Op die manier wordt het kruidnootjesdeeg verwerkt tot duizenden kruidnootjes. Tenminste, als we het hebben over één kruidnootjesproductielijn. Maar bij Bolletje staan er twéé, en dat betekent dus dat er veel deeg per uur doorheen gaat! De productielijnen draaien continu. Johan: ‘De productie van de kruidnootjes gaat 24 uur per dag door, vijf dagen lang. Komen we dichter bij Sinterklaas, dan plakken we er nog wel eens een extra dag aan vast.’ Het is een indrukwekkend gezicht hoe de vormpjes van elke vormmachine continu worden gevuld. Het deeg dat naast de vormpjes terechtkomt, wordt verwijderd op het punt waar de machine vlak onder een nylon draad Aan het begin van het hele productie proces staan enorme kuipen (inhoud per stuk: 150 kilo!) voor alle ingredi ënten. Twee enorme kneders maken ferink wel kwijt wil: ‘De hoofdbestanddelen van kruidnootjes zijn bloem, suiker, vet en kruiden. Maar het is maar net in welke hoeveelheden je die toepast. Zo gebruiken we voor de kruidnootjes van AH andere hoeveelheden dan voor de kruidnootjes van Euro Shopper. Maar het smaakverschil zit ’m ook in de kruiden. Voor de verschillende soorten kruidnootjes gebruiken we verschillende soorten kruiden, zoals gember, kaneel en kardemom.’ doorgaat. Op hetzelfde moment vallen de kruidnootjes uit hun vormpjes en gaan ze verder op een lopende band van - ovenbestendig - staal.

Personeelsbladen | 2007 | | pagina 5