HIER DAAR X Niet pelan-pelan maar snel-snel i I - ‘i I i W ■fe ÏÏO- 3 Aha Nee zeggen Bij Albert Heijn werken medewerkers uit meer dan 52 ver schillende culturen, daar maken we graag eens kennis mee. □r I A y- Aanpassen Mijn tok< Naam maken daar snel misbruik van; die denken dat we toch nooit nee durven te zeggen. Maar ik ben nu Nederlands, en ik zeg zeker nee hoor!' De herfst en winter blijft moeilijk voor me. Ik hou niet van de kou. Maar de sinterklaastijd en voor mij het Suikerfeest vind ik altijd erg gezellig. Cadeautjes en snoep! Ik hou erg van pepernoten. In Indonesië heb je ook vele soor ten koekjes zoals kuping gadjah; olifantenoortjes. Daar zitten weer heel andere kruiden in.’ 'Speciale kruiden kun je hier maar moeilijk krijgen. Het smaakt en ruikt toch net niet zo als daar. Klanten vragen me vaak hoe ik gado-gado, saté of rendang maak. Dan is het voor mij extra leuk om ze erop te wijzen wat ze kunnen gebruiken. Voelt een beetje als je eigen toko (winkel).' tï Nawangsasi komt uit Indonesië. Ze is geboren in Malang’ de tweede grote stad van Oost-Java. Tot zij elf jaar geleden een half Nederlandse, half Indonesische man ontmoette. De liefde bracht de twee naar Nederland. Inmiddels werkt Nawang al bijna zeven jaar als verkoper bakkerij en houd baar bij AH 1567 Amsterdam. Haar vriend is inmiddels haar man geworden, ook hij werkt bij Albert Heijn, in AH 1282 Amsterdam. ‘Het leven in Indonesië verloopt over het algemeen langzaam, oftewel pelan-pelan zeggen ze dan. Ze hebben het over elastische tijd: jam karet. Een afspraak om 2 uur kan ook rustig pas om 3 uur beginnen. In Nederland is het juist vaak snel-snel. Dat vergt wel wat aanpassingsvermogen.’ Sri Nawangsasi (40) Verkoper AH 1567 Amsterdam Je aanpassen aan de omgeving, is moeilijk. Vooral van de taal verstond ik niets. Vanuit de gemeente ging ik 600 uur naar school en dat was moeilijk. Maar ik heb het gehaald. Ik wilde veel oefenen en hoe meer ik dat durfde, hoe beter ik werd. De In donesische levenswijze verschilt sterk met de Nederlandse. Maar ik ben inmiddels zo aan Neder land gewend dat ik daar bijna niet meer kan leven.’ 'Ik ben in periode 2 3 gekozen als een van de beste medewerkers in onze winkel om dat ik altijd vriendelijk blijf tegen klanten. Dat is wel zo, maar hoort ook een beetje bij onze cultuur. Ons is geleerd altijd respect te tonen naar anderen. Dat bete kent aardig zijn ook al voel je je eigenlijk heel anders. Mensen Sinterklaas en Suikerfeest 6$

Personeelsbladen | 2007 | | pagina 3