r Degelijke maaltijden Veel lekkerder Gemak versus gezond VERS OF NIET VERS? Verse groenten bevatten de meeste voedingsstoffen. Zijn ze minder vers, dan gaat de voedingswaarde sterk achteruit, vooral als je het hebt over de hoeveelheid vitamine C. Zo verdwijnt er bij erwten en broccoli, na de oogst per dag, tot tien procent van het vitami ne C-gehalte. Bij spinazie is dat zelfs meer dan vijftien procent! Overigens doen ingevroren, ingeblikte en ‘ingepotte' groenten wat de hoeveelheid voedingsstoffen betreft in het algemeen niet veel onder voor verse groenten. Bij het invriezen, inblikken en ‘inpotten’ worden die groenten namelijk vaak maar kort geblancheerd, waarbij meer dan tachtig procent van de vitamines behouden blijft. Daardoor vor men ze een prima alternatief VOOr verse groenten! Bron: StichtingVoedingscentrum Nederland i I I I 13 Aha Gezondheid is belangrijk, dat weten we allemaal. Maar hoe gaan we er eigenlijk zelf mee om? In deze rubriek laten we steeds drie collega's aan het woord over een bepaald gezondheidsthema. Deze maand: i Vers en gezond schien niet voor biologisch. Maar vers blijft absoluut wel hoog bij hem in het vaandel staan. ‘Vers voedsel is gezond, en ik vind het lekkerder. Natuurlijk, ik eet ook wel eens houdbaar. Bijvoorbeeld als ik laat thuis ben, dan neem ik een snelle hap. Gisteravond nog heb ik om half elf een pizza gegeten. Maar een snelle hap kan ook een kant-en-klare verse salade zijn. En zo ben ik ook fan van de Indonesische toko om de hoek. Wat ik daar haal, is toch ook altijd vers.’ Frituren? Chinees halen? Pizza's eten? Sandra Lima (35), regio-managementassistente in AH regiokan toor Noordwest, doet het bijna nooit. Zij zet haar gezin vrijwel altijd vers én gezond voedsel voor. Hetzij zelf gekookt, hetzij een vers kant-en-klaar gerecht van Albert Heijn. Of ze haalt wat bij de Griek of Italiaan. ‘Meestal gegrild vlees meteen salade, of een pastagerecht’. Dat vers voedsel haar voor keur heeft, heeft vooral te maken met haar roots. ‘Mijn ouders zijn Portugees, ik ben dus opgevoed met de normen en waarden van een Portugees gezin. Niet met patat en frikadellen, maar met dege lijke maaltijden: veel stoofvlees, veel visgerech ten... Ik weet niet beter. Daar komt bij dat mijn man en dochter gewoon niet van dingen als eten uit de frituur, Chinees en pizza houden.’ Naast Portugees kookt Sandra ook vaak Italiaans. ‘Meestal pasta. Daar kun je van alles aan toevoegen: spinazie, broc coli, zalm, kipfilet... En vérse knoflook. Want dat mag in geen gerecht ontbreken.* Bij Stefan Kastanja (33), assortimentsmanager bij Albert, komt er vrijwel dagelijks biologisch - en daar mee vers - voedsel op tafel. ‘Mijn vriendin houdt van biologisch eten: haar vader heeft een biologisch boerenbedrijf, dus bij haar is het met de paplepel ingegoten. En ik doe gezellig met haar mee.' Zou hij niet samenwonen, bekent hij, dan kiest Stefan mis- Marjan Broekema (36) is medewerker verkoopaf- handeling bij AH 1184 in Groningen. Tijdens haar werk constateert ze dagelijks dat mensen graag vers eten. ‘Veel gemak-vers, maar ook gewassen en gesneden groenten. En stoommaaltijden.’ Zelf eet Marjan ook zoveel mogelijk vers. Zij en haar partner koken om beurten: wie daar het meeste tijd voor heeft. Marjan: ‘Maar het meeste vers maak ik. Daarbij moetje denken aan aardappelen met groente en vlees of vis. Hollands eten dus, ja. Ik heb wel wat met buitenlandse gerechten, maar ben niet zo’n keukenprinses.' Marjans partner heeft meer een voorkeur voor nasi, bami en vleesgerechten. ‘En hij houdt veel van frituur, dat eet hij het liefst twee, drie keer in de week. Ik eet wel eens mee, maar niet vaak. Eigenlijk is het voor hem vooral gemak dat telt, terwijl ik vers en gezond belangrijk vind.’

Personeelsbladen | 2007 | | pagina 13