Jonnie Boer: 'Van het lamsvlees dat ik gebruik, weet ik precies waar het vandaan komt' Aha Waardering voor lekker eten Eenvoudig te bereiden Positief ontvangen PILOTWINKELS Verse, pure ingrediënten Excellent 6 Jonnie en Roe! Boer kan een kind de was doen. En dan de prijs... Voor 15 euro een culinair topgerecht voor twee personen. Dat is toch geen geld? Niet voor niets wordt mij dagelijks meerdere malen gevraagd wanneer Koken met chef-koks in Zwolle te koop is. Veel mensen hebben erover in de krant gelezen, maar ze weten blijkbaar niet dat het momenteel nog een pilot is en om die reden in slechts 28 winkels te koop is.’ ‘Zelfben ik een heel slechte kok. Net als mijn moeder kan ik goed pannenkoeken bakken, maar dan houdt het bij mij wel zo’n beetje op. Mijn vader was vroeger boer, later kocht hij het restaurant-hotel annex rondvaartbedrijf De Harmonie in Giethoorn. Dus wat dat betreft hebben Jonnie, Berrie en ik waardering voor lekker eten wel van huis uit meegekregen. In het verleden heb ik serieus overwogen om de horeca in te gaan, maar achteraf ben ik blij dat ik het niet heb gedaan. Ik ben wel een ech te lekkerbek, maar ik zit liever aan de andere^ kant van de bar.’ w ‘Ook tijdens het opnemen van de internetfilm pjes is er, behalve dat we de gerechten moesten klaarmaken in drie stappen, niets geregisseerd. De tips zijn echt van ons en ik vond het ook leuk dat er een beetje humor in mocht zitten. Dat de menu’s eenvoudig te bereiden zijn, werd onlangs nog eens bevestigd door onze zaakwaarnemer. Zijn handen staan wat koken betreft echt ach terstevoren aan zijn lichaam, maar volgens hem Voor supermarktmanager Roel Boer is het bijzonder dat de producten van zijn broer bij Albert Heijn te koop zijn. ‘Helaas verkoop ik het zelf nog niet, maar toevallig heb ik Koken met chef-koks afgelopen week in het schap zien liggen bij een van de pilotwinkels in Lelystad. Ik heb Jonnie’s lamsrack dus nog niet geproefd. Maar het zag er super- i goed uit dus ik kan bijna niet wachten totdat ik het binnenkort zelf ga verkopen! Dan ga ik het gerecht natuurlijk ook uitproberen. Net als Ferry heb ik het gevoel dat mensen het ook gezellig vinden om thuis af en toe exclusief te eten. Het is natuurlijk heerlijk om je nu en dan buiten de deur te laten verwennen met een uitgebreid diner. Ik eet ook regelmatig bij Jonnie of bij mijn andere, jongere broer Berrie, die eigenaar is van restaurant Het Achterhuus in Giethoorn. Maar uit eten gaan is tegenwoordig behoorlijk prijzig. Als je nu kijkt naar de menu’s voor twee personen die de vijf chef-koks hebben bedacht, dan ziet het er voor 15 euro natuurlijk voortreffelijk uit. Ik krijg nu al veel klanten in de winkel die ernaar vragen omdat Koken met chef-koks ook heel positief door de media is ontvangen. Ik vind Jonnie Boer: ‘Het idee achter Koken met chef koks sprak me meteen aan. Ik kook zelf meestal niet al te ingewikkeld. Voor mij was het dan ook niet heel moeilijk om voor de klanten van Albert Heijn een exclusieve, maar mak kelijk te bereiden receptuur te bedenken. In ons land wordt het al snel als een taboe gezien dat chef-koks van een sterrenrestaurant aan dergelijke initiatieven meewerken. Maar het feit dat Albert Heijn ons helemaal de vrije hand gaf om een persoonlijk menu te ontwikkelen, hielp ons over de drempel. Sergio, Lucas, Ron, Marc en ik zijn goed bevriend met elkaar. We zijn samen opgegroeid en we voelen een hecht soort verwantschap omdat we een vak hebben dat niet alledaags is. Het zijn mensen op wie ik kan vertrouwen en andersom. Was een van ons afgehaakt, dan hadden we dat allemaal gedaan. Dat weet ik zeker. Ik zei: als het kan, maak ik iets met lamsvlees en dat was meteen goed. In de Librije, maar ook in mijn andere restaurant, De Koperen Kees, dat is gevestigd in het Zwolse theater De Spiegel, werk ik graag met verse, pure en het liefst regio nale ingrediënten. Van het lamsvlees dat ik gebruik, weet ik precies waar het vandaan komt en wat de dieren te eten krijgen. Dat verwachtte ik in eerste instantie niet van een supermarkt. Maar uitein delijk kon Albert Heijn via hun leveranciers aan zulke mooie producten komen, dat we met z’n vijven unaniem besloten om mee te doen.’ het geweldig en waardeer het enorm dat er straks maaltijden van Jonnie in mijn winkel liggen. Voor wat hij tot nu toe heeft neergeze^) als chef-kok heb ik veel respect. Samen met zijn vrouw Thérèse heeft hij een enorme drive en dat vind ik echt bewonderenswaardig.’ Koken met chef-koks ligt momenteel bij 28 pilotwinkels in het schap. De pilot loopt door tot het eind van het jaar. De planning is om het nieuwe concept begin 2008 verder uit te rollen. Kijk op: www. ah.nl/kokenmet voor de vestigingen waar de gerechten nu verkrijgbaar zijn.

Personeelsbladen | 2007 | | pagina 6