FIT I Veel naar buiten <1 b Knus met kaarsjes Als de blaadjes vallen b Paddestoelen, eekhoorntjes, bos en bomen l 13 Aha Gezondheid is belangrijk, dat weten we allemaal. Maar hoe gaan we er eigenlijk zelf mee om? In deze rubriek laten we steeds drie collega's aan het woord over een bepaald gezondheidsthema. Deze maand: - Herfstblues Gerda Hertogh (56), medewerker verkoopafhan- deling, AH 1310 in Egmond aan den Hoef, komt wel met een nadeel van de herfst. ‘Het is vaak zo’n regenachtige tijd.’ Last van het vallen van de blaadjes heeft ze echter niet. ‘Ik vind het wel wat hebben als mijn grasveld vol bladeren ligt.’ Gerda is gek van alle jaargetijden. ‘Zelfs van de winter, mits het een strenge is. En het mooiste van de herfst? De kleuren van de bomen in het bos. Dat oranje, dat rood... Prachtig! Het is dan vroeg donker, en ik steek wat kaarsjes aan... Ik ben altijd wel een huismus, maar in de herfst, én winter, meer dan anders. Ik vind dit gewoon een heel gezellige tijd.’ Herfstblues? Als er iemand is die daar geen last van heeft, dan is het Andries Smits (43), redac teur digitale media Interne Communicatie. ‘Ik heb nu juist de neiging om meer naar buiten te gaan, lang te wandelen, om een uur of vijf een glas bokbierte drinken... Van die openhaardachtige taferelen.’ Meer nog dan in andere seizoenen fietst Andries dan graag naar het station waar hij de trein pakt naar het hoofdkantoor. ‘Heerlijk, die blaadjes die je dan zo hoort ritselen en de ver andering die je ziet. In het najaar gaat de natuur van iets magistraal moois rustig naar het einde toe. De bomen, de lucht, het licht, de tempera tuur... Alles bij elkaar geeft me dat een gevoel van berusting.’ Herfstblues, gelukkig hebben veel mensen er géén last van. Maar wat als je wél last hebt? Gebrek aan zon- en daglicht kan je stemming beïnvloeden, en sterke temperatuurwisselin gen ontregelen nou eenmaal je bloeddruk. Oplossingen daarvoor zijn lichttherapie en medicijnen. Een gerenommeerd Duits instituut raadt het volgende aan: stel je lichaam aan zoveel mogelijk weersomstandigheden bloot, dan leert het zich sneller en makkelijker aan te passen. Ga dus ook nu vaak naar buiten. Wandel, fiets, bewéég. En probeer toch ook van de herfst te genieten. Inderdaad, de dagen worden korter en het wordt ook kouder, maar kijk eens naar de natuur: die is nu absoluut op z’n mooist! Ook Roland Teters (40) vindt de natuur in dit jaargetijde maximaal genieten. De teamleider houdbaar in het distributiecentrum in Zwolle laat er dan ook geen twijfel over bestaan: dit jaarge tijde, daar houdt hij van. ‘Ik mag graag hardlopen. Gisteren nog, in het bos. Dan ruikje al die blade ren die aan het vergaan zijn. Zo’n aparte geur.’ Van herfstdepressies heeft Roland dan ook geen last. ‘Ik word heel rustig van de herfst. Al die ver kleurende bomen, de paddestoelen, de vogeltrek en de eekhoorns die druk bezig zijn met eikeltjes verzamelen. Ik ga extra graag met mijn dochter van 7 en zoon van 10 naar het bos om ze van al j^moois in de natuur iets mee te geven. Dat ^Rrt bij hun opvoeding, toch?’ 8 h

Personeelsbladen | 2007 | | pagina 13