FIT FUN 13 Aha Gezondheid is belangrijk, dat weten we allemaal. Maar hoe gaan we er eigenlijk zelf mee om? In deze rubriek laten we steeds drie collega's aan het woord over een bepaald gezondheidsthema. Deze maand: 2 K Nederland bewust maken Meer weten over overgewicht? WAT IS OVERGEWICHT? Dubbel zo hard je best doen Nooit meer terug! i Overgewicht wel obesitas is helaas een groot maatschappelijk probleem. De verleidingen om "slecht" te eten liggen overal op de loer, vooral te vet eten of eten waar te veel suiker in zit. Gezonde voeding en voldoende beweging zijn onmisbaar in de strijd tegen overge wicht. Als belangrijkste verkoper van voedsel in Nederland nemen we onze verantwoordelijkheid. Met ons gezondheidsprogramma ‘Eten in Evenwicht' pro beren we Nederland bewuster te maken en gezond laten kiezen. Zo bieden producten met het Gezonde Keuze Klavertje voor alle alledaagse producten een gezond alternatief. De richtlijnen voor producten met het Gezonde Keuze Klavertje heeft Albert Heijn samen met het Voedingscentrum ontwikkeld.’ Meike ter Braak (34), manager eigen merken en tevens verantwoordelijk voor het thema gezondheid op het hoofdkantoor in Zaandam: ‘Overgewicht ofte- Kijk eens op de site www.voedingscentrum.nl of www.obesitasvereniging.nl. Van overgewicht is sprake wanneer het lichaamsgewicht risico’s oplevert voor de gezondheid. In Nederland heeft ruim 55 pro cent van de mannen en 50 procent van de vrouwen overgewicht. Overgewicht vergroot de kans op onder meer diabetes, hart- en vaat ziekten en bepaalde vormen van kanker. Gewicht verminderen kan het beste door verantwoord afvallen, dat houdt in: een gemiddeld gewichtsverlies van een halve tot een kilo per week een gevarieerd eetpatroon met een beperkte hoeveelheid calorieën het beperken van de hoeveelheid vet matig zijn met voedingsmiddelen waaraan suiker is toegevoegd het drinken van alcohol beperken rustig eten en regelmaat aanbrengen in het eetpatroon meer bewegen ASM Angela Elmers (36) van AH 1493 in Amsterdam gk-joot' al haar hele leven met haar gewicht: ‘Telkens was het tien kilo eraf, tien erbij. Totdat mijn super marktmanager me na mijn trouwen vroeg naar mijn volgende uitdaging. Minder gewicht en meer zelfver trouwen, dat leek me wel wat. Ik had altijd het idee dat ik dubbel zo goed mijn best moest doen vanwege mijn uiterlijk. Dat frustreerde enorm.’ Nu volgt Angela een programma van de Nederlandse Obesitas Vereniging. ‘22 weken afvallen, 12 weken stabilise ren en opnieuw 30 weken afvallen of stabiliseren. Afvallen is vooral kiezen. Niet snel een kaasbroodje in de pauze maar een pistoletje met 20+-kaas, geen hamburger of chinees maar een maaltijdsalade na het werk. Drie keer per dag een gezonde maaltijd en op tijd een tussendoortje. Je moet voorkomen datje honger krijgt. Ik ben nu twintig kilo kwijt en krijg veel complimentjes. Ik ga voor de veertig!’ ^017 kilo woog ik’, zegt Guus Kremer (40). De maga zijnmedewerker van DC Zwolle raakte in driejaar 45 kilo kwijt. Een ware opluchting. ‘Op den duur kan het je gewoon niet meer zoveel schelen datje te zwaar bent. Het einde is dan zoek. Toch begin je weer te balen van die dikke buik, datje bijna geen kleding past en datje 's avonds zonder energie op de bank neerploft. Een diëtist heeft me geleerd gezonder te leven. Na twee jaren was ik dertig kilo lichter. Met vier keer per week cardiofitness en squashen ver brandde ik veel calorieën. En nog steeds. In de pau ze loop ik nu lachend langs de gehaktballen en neem ik een kop soep en een boterham. Ik wil nooit meer terug naar mijn oude gewicht!’ s OC UJ UJ co a LU g

Personeelsbladen | 2007 | | pagina 13