Enerveren I I I 'Niet altijd weten wat er gaat gebeuren, dat fascineert me/ I Aha 12 Op 1 oktober 2006 vertrok Johan Boeijenga naar Praag, een nieuw avontuur tegemoet. Aha sprak met de CEO van Ahold Centraal- Europa over vernieuwing, persoonlijke ambitie en de kracht van een verenigd Europa. Illi L It A lage werkloosheid. De Tsjechische markt kan worden omschreven als een zeer competitieve retailmarkt met spelers als onder andere Tesco, Bila, Penny market, Lidl en Kaufland.’ Een turbulente markt vraagt om een intensief en dynamisch beleid. ‘We werken in een prijsgevoelige markt waar kwaliteit voor de klant steeds belangrijker wordt. Concepten als kant&klaar en versverbreding in het vlees-, AGF- en zuivelassorti- ment zitten flink in de lift. Daarentegen neemt het aantal discounters in rap tempo toe en zijn Tsjechen nog weinig trouw aan een merk. Wij bou wen aan een merk dat netzo solide is als Albert Heijn in Nederland. Een super(hyper)markt met een breed assortiment, focus op vers en vrien delijk, servicegerichte medewerkers en concurrerende prijzen.' Turbulente markt De huidige focus gaat uit naar Tsjechië. Hier bestiert Ahold 239 supermarkten onder de vlag Albert, 23 pompsta tions, 56 hypermarkten; waarvan dertien Hypernova’s groter dan 5000m2. ‘De ontwikkelingen in Centraal-Europa gaan twee tot drie keer zo snel als in Nederland. De koopkracht van de Tsjechen groeit explosief, het minimumloon staat op zes procent stijging en er heerst een relatief e eerste dag Op het moment dat in de Ahold Review de laat- ste hand werd gelegd aan de directe toekomstplannen van het concern stapte Boeijenga op ‘de Europese trein’ richting Praag. In het kantoor boven een hoofdstedelijke Hypernova huist het hoofdkwartier van Ahold Centraal-Europa; de strategische uitvalsba sis voor de foodketens Albert en Hypernova.‘Op mijn eerste dag heb ik de organogrammen van onze werkmaatschappijen in Polen, Tsjechië, Slowakije en het accountingcenter voor Centraal-Europa, ABOS erbij gepakt. Twee weken lang stelde ik aan circa zeventig collega's op sleu telposities drie dezelfde vragen: Wie ben je? Wat is je persoonlijke uit daging? En wat is jouw advies aan mij? Zo kreeg ik een goed beeld van de mensen, de structuren en de uitdagingen binnen de organisatie.’ Het is vooral zaak om goed naar elkaar te luisteren, in openheid en inte griteit. Neem mensen mee in het proces, laat ze niet onnodig in het ongewis en geef iedereen de mogelijkheid om fouten te maken.’ Modern Europa Iedere vrijdag is Boeijenga terug in Nederland, bij zijn gezin dat nog in Nederland woont, en met regelmaat op bezoek zijn vorige werkgever, Albert Heijn. ‘De integratie van Europese Ahold bedrijven staat hoog op de agenda. Dick Boer geeft als CEO Europe richting aan die Europese binding. Samen staan we voor synergie in onze strategie.’ De Hollandse school Boeijenga is niet de enige Nederlander in PraaA Buck van de Werf is er verantwoordelijk voor de winkeloperatie en Jan Kempenaar voegt 35 jaar commerciële ervaring toe aan het gemengde bestuur, bestaand uit Tsjechen, Nederlanders en een Pool. De bestaan de hiërarchische structuur werkt er snelle besluitvorming in de hand. ‘Dat voedt de resultaten, getuige ook de positieve trend in verkoop en e-bit (winst voor belastingen) resultaten.' Zien we ook iets terug van een Hollandse school? ‘Qua samenwerken zeker', vertelt Boeijenga: ‘Men dacht hier vooral vanuit bestaande silo’s en werkte weinig samen. In een offen sief tegen het voortbestaan van die “eilandjes” hebben we de werkplekindeling flink opgeschud, cultuurprogram ma’s opgestart en werkoverleggen geformaliseerd. Als voorbeeld daarvan is de periodieke Town Hall Meeting, een informele bij eenkomst waar wij naast de laatste ontwikkelingen de resultaten met het MT1 en MT2 bespreken.’ Ontmanteling van structuren Ten tijde van Boeijenga's aanstelling was het belang in Polen nog niet verkocht. In maart ging Polen definitief over aan Carrefour en nu krap zes maanden later staat het licht op groen voor de verkoop van Ahold’s belangen in Slowakije. Een massale uitver koop? ‘Eerder een krachtige herpositionering gecombineerd met de ontmanteling van een verou derde structuur. Ahold Centraal-Europa hanteerde een “holding binnen een holding”-structuur. Nog voor de verkoop van Polen hebben wij deze ontmanteld en meer verant woordelijkheid neergelegd bij de managers die het verschil kunnen maken in de verschillende landen. Dat vergroot de daadkracht.’ '’’X J

Personeelsbladen | 2007 | | pagina 12