I is h Autokilometers Op de racefiets Lopend >1? Meer bewegen, minder calorieën 13 Aha I •Ti I I I I I lit I I ill i 1. i Jolanda van Holstein (43) is regio efficiency consul tant. Eén dag per week zit ze op het distributiecen trum in Zaandam, de overige vier dagen bezoekt ze winkels en heeft ze werkafspraken buiten de deur. Zonder auto kan ze niet. Maar ze compenseert de vele ‘autokilometers’ wel. ‘Ik neem eerder de trap dan de lift en pak thuis vaker de fiets. Ik wandel ook wel eens, ga paardrijden of skeeleren. Ik doe alleen niets gestructureerd. Soms ben ik best laat thuis, dan heb ik niet zoveel zin meer om nog iets te doen.’ Compensatie voor het autorijden zoekt ze vooral in voeding. ‘Ik eet zo gezond mogelijk. Maar ik ben me er wel van bewust dat dat alleen niet genoeg is.’ De favoriete sport van Arnout Kaaij (51), IT security manager Europe op het hoofdkantoor is wielrennen. Met een groep mannen uit zijn straat maakt hij één keer per week kilometerslange tochten. Afgelopen mei fietste hij zelfs met het hele stel een week lang door de Provence. Niet zo raar dus dat hij ook graag de racefiets pakt naar zijn werk. Woon-werkafstand: 25 kilometer. ‘Ik heb geen zin om helemaal uitgeput in Zaandam aan te komen, ondanks dat ik me daar douch en omkleed. Dus 's morgens doe ik het rede lijk rustig aan. Maar na kantoor vind ik het heerlijk om naar huis toe te racen!’ Arnout levert deze spor- Be prestatie al 25 jaar. Zijn route is in die tijd iets veranderd. ‘Vroeger ging ik dwars door Amsterdam en nam ik de pont. Tegenwoordig rijd ik liever wat om. Dan ben ik niet gebonden aan de ponttijden en is de route wat landelijker.’ Jamie Tijsen (18) en vulploeg medewerker bij AH 1195 in Lisse gaat lopend naar zijn werk. ‘Het is ongeveer één kilometer, daar doe ik maar een paar minuten over.’ Jamie is een sportief type. Hij fietst veel en heeft naast zijn gewone fiets ook nog een mountainbike in de schuur staan. Maar om nou ook fietsend naar het werk te gaan... ‘Onzin. Voordat kleine stukje is het niet de moeite om de fiets te pak ken.’ Jamie werkt van maandag tot en met zaterdag, alleen op dinsdag is hij vrij. Zo loopt hij al snel zo’n Jtei kilometer per week. Ook met slecht weer, wjna dagelijks een ochtend- en avondwandeling. ‘Best wel lekker.’ Gezond naar je werk Hoe meer je beweegt, hoe meer calorieën je verbrandt. Dat is logisch. Maar hoeveel calo rieën verbrand je nou precies als je, zoals Jamie, wandelend naar je werk gaat of, zoals Arnout, met de fiets? Een en ander is afhankelijk van de afstand (en daarmee de duur), de snelheid én je gewicht: als je zwaarder bent, verbruik je meer energie omdat je meer moet verplaatsen. In het algemeen is het zo dat je op de fiets meer calorieën verbruikt dan lopend. Of je moet gaan hardlopen, dan is het weer een ander verhaal. Op internet vind je allerlei sites met leuke calculators die je precies laten weten hoeveel calorieën je verbrandt bij welke activiteit. Bijvoorbeeld op: www.runinfo.nl, www.runners- web.nl en www.afvallen-voeding.nl. ipp 1

Personeelsbladen | 2007 | | pagina 13