I i I t) 4 1 TWEE AGF-MEDEWERKERS OP BEZOEK BIJ EEN FRAMBOZENLEVERANCIER Aha 8 Kweken en oogsten HET TRANSPORT Verzorging en ziektes Frambozen in de Betuwe I I* Met de kweek van de frambozenstruiken is DuBeCo vorig jaar juni al begonnen. Buiten, in de volle grond. Leon: ‘We hebben ze opge kweekt uit kleine plantjes, in de winter hebben we ze gerooid. De ene helft staat sindsdien hier in de kas in potten, de andere helft is de koelcel in gegaan.’ De eerste oogst was in de tweede week van mei, de piek van eind mei tot eind juni. De laatste frambozen kunnen begin juli worden plukken. ‘Dan moeten we sowieso stoppen met oogsten, omdat de frambozen struiken die nu in de koeling staan de kas in moeten. Doen we dat later, dan wordt het te donker en worden die frambozen, die we van eind september tot december plukken, niet meer rijp.’ Hoe groot de vruchten uiteindelijk worden, heeft ook te maken met het weer. ‘Is het heet, dan rijpen ze sneller en hebben ze minder tijd om uit te dikken. Met gewoon weer groeien ze rustig en kunnen ze makke lijker dik worden. Met het weer van vandaag gaat het heel vlug en plukken we ze dus als ze kleiner zijn.’ ‘Vandaag worden de frambozen geoogst, vanmiddag worden ze opgehaald. Dan gaan ze naar Bakker Barendrecht in Ridderkerk. De bakjes worden vanavond nog gestickerd, morgenochtend in de verscentrales afgeleverd en morgenmiddag al verkocht.' Gerard Harleman is trade marketeer bij Bakker Barendrecht, de grootste leveran cier van Albert Heijn als het gaat om groen te en fruit en onder andere verantwoorde lijk voor het transport hiervan. ‘Frambozen worden gedurende de hele keten gekoeld. Op deze manier zijn ze ook wat minder vat baar voor beschadigingen. Want tijdens het transport gebeurt er wel wat mee natuur lijk. De vrachtwagen stuitert een beetje, de kisten gaan erin en eruit... Dankzij de con stante koeling blijft de kwaliteit van de frambozen optimaal.’ Gestekt worden ze niet. ‘De stekken komen van een stekleverancier uit Zwitserland. Die heeft virusvrij materiaal. Er zitten dus geen ziektes in en dan heb je ook planten met zo min mogelijk kans op ziektes. Want voor ziektes zijn frambozen best wel gevoelig.’ Gevaren als rupsen en (vooral) spint liggen altijd op de loer, maar die worden door DuBeCo doel treffend tegengegaan. ‘We gebruiken zoveel mogelijk biologische bestrijdingsmiddelen. In principe kunnen de frambozen ook zo gegeten worden, klanten van Albert Heijn hoeven ze niet te wassen. Er zit niets aan. Hooguit wat stuifmeel van bloemetjes. Maar dat is niet iets waar je ziek van wordt.’ A ‘Frambozen zijn gevoelig voor teveel water’, vertelt Leon ook. ‘Dat is een minpunt. Zijn ze te nat, dan gaan ze dood. Het hangt van de temperatuur buiten af hoeveel water wij ze geven: met warm weer doen we dat vaker. Mesten gebeurt tegelijkertijd: we doen mest door het water. Snoeien? Deze zomerfram- bozen hoeven niet gesnoeid te worden, de herfstframbozen straks wel.’ Na elke oogstperiode worden de frambozen struiken helemaal verwijderd en afgevoerd. n een kas van 8500 m2 staan zo’n 8600 I potten met elk drie frambozenstruiken. I Rij na rij.‘Frambozen zijn woekerplanten. I Zouden ze niet in een pot staan, dan komen ze op de gekste plekken boven de grond’, vertelt Leon Linssen, bedrijfsleider van DuBeCo. Het is elf uur ’s morgens, buiten loopt de temperatuur snel op tot een graad of dertig, binnen is het - onder het vele glas - al bijna niet meer uit te houden. Maar de pluk kers gaan onvermoeibaar door. Ze rijden hun wagens op rails tussen de rijen frambozen en halen alle rijpe frambozen van de struiken. Volle rode, met een behoorlijke omvang. Leon: ‘We zijn om zes uur vanmorgen begonnen. Om een uur of één vanmiddag stoppen we, dan is het te warm om te plukken. Dan kun je ook geen frambozen meer plukken: door de warmte zijn te zacht om aan te raken. Morgen ochtend om zes uur gaan we weer verder. Om die tijd is het nog lekker fris en is de producti viteit ook veel hoger.’

Personeelsbladen | 2007 | | pagina 8