‘5 <s 5 Aha Bevestigingsdenken Leerschool 81’’ - Ft1* ,;ia 3. Entree winkel 4. Uitgifte automaat 6. Huisdier van de maand 7. Nieuwe meubels AGF FOTOGRAFIE: LEX DRAUER/ED LONNEE deren zijn en assortimentsconcepten als Kies&Kook. Maar de nieuwe testwinkel in Oegstgeest oogt inderdaad geheel anders.’ 2. Delikaasafdeling met transparante vitrine 1. Meer gebruik van lokale elementen: afbeelding molen en lokatienaam 5. Verkoopscherm: tabak, beltegoed, tickets, postzegels en strippenkaarten Hoe ziet het spel van supermarktspelen er uit in 2015? Met dit soort vragen houdt de projectgroep Doorbraak zich dagelijks bezig. Het team focuste zich in de uitrol van Oegstgeest vooral op hoe mensen in de toekomst voor supermarkten en producten gaan kiezen. Er bestaan eigen- We kijken rond en zien de verschillen. Een groot versplein met fantastische AGF tafels, met extra planken voor nog meer assortiment en nieuwe koelingen voor vlees, vegeta risch en vis. Er is vers gegrilde kip, vleeswaren uit de nieuwe grill en een nieuw assortiment borrelgemak producten. Op het versplein staat ook al een internationaal assortiment. De Bonusstraat heeft plaats gemaakt voor oranje Bonuskoppen, laag geprijsde en volume artikelen zien we duidelijk terug in de kleur rood. Met het aanbod, de warme kleuren en vormen en 2500 extra artikelen zullen klanten zich ongetwijfeld nog meer thuis voelen in Oegstgeest. van papier naar praktijk. Waarom een tweede testwinkel na de test in Heemskerk? Waarom Oegstgeest? ‘Deze opvolger in de middenklasse winkels van 1000 tot 1800m2, leende zich qua afmeting en klantbestand goed voor een opfrisbeurt. We wilden graag een winkel neerzetten waar beide kanten van onze missie ‘het alledaagse betaalbaar, het bijzondere bereik baar’ goed naar voren kwamen. Ook wilden we veel meer keuze bieden, vandaar dat we goed gekeken hebben hoe we de winkel qua vloergebruik en efficiënte meubels optimaal kunnen invullen. Iedere klant moet zich bij ons thuis voelen, zich kunnen herkennen in ons grote aanbod, het voordeel en de prettige service. Je hoeft niet naar een ander, we willen dat onze klanten fan worden van onze winkel!’ ‘In Heemskerk presenteerden we anderhalf jaar geleden de g«rste testwinkel,’ vertelt Margreet. ‘Die opening vond plaats ^midden in onze herpositionering op prijs waarin het vizier op goedkoop ging; back to basic. De uitstraling van deze winkel was misschien ‘niet des Albert Heijn’s. Eenvoudig, zonder veel opsmuk. We hebben er veel van geleerd: denk aan de hogere schappen die ook al in de AH XL’s te bewon- Uitgifteautomaat l N» 5 va

Personeelsbladen | 2007 | | pagina 5