ife «M- DAGBOEK AMSTERDAM-DAKAR JCI.TOUR Marokkaanse grens Dag 4. Degrensover- gang met Marokko. Zware ijzeren hekken met veel suppoosten, her en der lopen mensen schichtig rond. De paspoortcontrole en auto- registratie gaan voortvarend en we denken snel de grens te kunnen passeren. Niets is echter minder waar. De douanebeambte eist een Politieposten Dag 7. De autoruiten zijn gewassen! Op weg naar Laayoune blijkt er elke 30 km een politiepost te zijn. De politie vraagt omslachtig naar cadeaus. We blijven schaap achtig lachen en doen alsof we geen woord Frans of Engels spreken. De beambten raken dan zo geïrriteerd dat ze ons door laten rijden. Andere agenten zijn blij onze roze bus te zien en willen wel wat Nederlandse woorden leren. In de zandbak Dag 11. De eerste dag in de Sahara. We vullen de jerry’s bij het tankstation en doen de laatste boodschappen bij de plaat selijke kleurrijke supermarkt. Het rijden door de zandbak is een hele sensatie! Manoeuvreren door mul zand geeft hetzelfde gevoel als skiën door dik poeder. We komen als eerste barrel vast te zitten in het zand. Andere Dakar rijders helpen ons eruit. Adembenemend Dag 13. Het is nu serieus zandhappen. Er worden heel wat auto’s uitge- Daargaanwe! Dag 1. Na vertrek uit De medina van Marrakech Dag 5 en 6. in Marrakech zien we in de medina (oude stad) veel kleine winkeltjes en een groot plein met slangenbezweerders. We gaan door naar Agadir. Met Dakar-matties (vrienden) spelen we een kaartspel: ezelen. Degene die verliest dient de autoruiten te wassen. Lunch in een mijnenveld Dag 8. We zitten nu in de Westelijke Sahara. Mauritanië en Marokko steggelen nog over de eigendoms rechten van dit gebied. We zetten ons lunch- kampje op en eten heerlijk aan zee. Later bleek dat hier een mijnenveld ligt. Gelukkig hebben we alle ledenmaten nog. Cerveza's voor Ceuta Dag 3. In de middag bereiken we het uiterst zuidelijke puntje van Spanje; de eerste officiële verzamelplaats waar we andere Challengers ontmoeten, cerveza’s (bier) drinken en ons voorbereiden op de overtocht Sotogrande-Ceuta. Fata morgana Dag 12. Groepen dromedaris sen en een kameel trekken langs, fata morga- na’s doemen op en vertrekken weer even snel. Af en toe komt de bus met vier wielen van de grond. Wauw! In het begin ben je nog wat voorzichtig maar al snel rijd je als een volleera coureur. Wat hebben we het gaaf! AH in de Sahara 18 a Naam: Inge Schuller Beroep: P&O Adviseur Plaats: Distributie centrum Tilburg Teamnaam: Pink Lizard Barrel: MB lOOd Nil al panne? Dag 2. In de vroege avond gaan we de grens met Spanje over. De bus maakt heftige geluiden. Moeten we de tocht nu al staken? De gaskabel blijft hangenmaar dit euvel blijkt op te lossen met een haarelastiekje. We rijden de hele nacht door, met een matras achterin is dat goed te doen. (bouwjaar 1994) Website: http:// ebennik.google- pages.com/ pinklizardgoesdusty t-shirt.uiteindelijk gaan we de grens over in ruil voor een lolly. Op weg naar Fes. Amsterdam worden we bij Hazeldonk nog door veel mensen uitgezwaaid. We voelen ons even echte Dakar-helden. In Parijs eten we pal onder de Eiffeltoren zelfgemaakte appeltaart. HLetterIngI I design! Niemandsland Dag 9 en 10. De zon brandt op onze hoofden, het is bloedheet. Een stuk niemandsland van zeven kilometer volgt. De weg naar Mauritanië is in geen jaren onder- houden en bestaat uit niet meer dan keien enWP brokstukken.

Personeelsbladen | 2007 | | pagina 18