FIT FUN i I i 17 Aha Gezondheid is belangrijk, dat weten we allemaal. Maar hoe gaan we er eigenlijk zelf mee om? In deze rubriek laten we steeds drie collega's aan het woord over een bepaald gezondheidsthema. Deze maand: Te weinig ZO BELANGRIJK ZIJN VITAMINES Vitamines (en mineralen en sporenelementen ook) zijn nodig om ons lichaam goed te laten groeien, onderhouden en functioneren. In totaal zijn er dertien verschillende vitamines bekend, waarvan het lichaam de meeste niet zelf kan aanmaken. Dat maakt het zo belang rijk om goed en gezond (evenwichtig en gevarieerd) te eten. Wie dat doet, krijgt als vanzelf genoeg vitamines binnen. Twee van de dertien vitamines worden door het lichaam zelf aangemaakt: vitamine D onder invloed van zonlicht, vitamine K door bacteriën in de darm. Toch zijn die zelf geproduceerde hoeveelheden meestal niet voldoende en moeten ze ook via voeding worden aangevuld. Meer weten over vitamines? Kijk eens op de site van het voedingscentrum: www.voedingscentrum.nl. Beter eten Meer dan genoeg Vitamine! L 3 Leonie ter Voort (18), verkoper deli in AH 1186 Castricum, houdt van maar vijf soorten groenten: bloemkool, snijbonen, witlof, spinazie en wortelen. ‘Die eet ik elke week, van maandag tot en met vrijdag. Alleen in het weekend zet mijn moeder-ik woon nog thuis - iets anders, iets makkelijks voor mij op tafel, zoals macaroni of spaghetti.’ Leonie’s moeder kookt meestal twee soorten groenten; voor Leonie kookt ze apart. ‘Ze koopt ook fruit, maar dat neem ik eigenlijk nooit. Wei drink ik, zo’n drie keer per week, fruitsap. Want ‘gewoon’ fruit, daar heb ik niet zo’n behoefte aan.’ Dat ze te weinig vitamines binnenkrijgt, weet Leonie wel zeker. ‘Maar daar zit ik niet zo mee. Eigenlijk vind ik dat ik best wel gezond leef. Ik rook niet, drink alleen als ik uitga en zeker niet te veel. En dan ook nog eens vijf keer per week groente en drie keer per week fruitsap... Ik voel me prima, dus waar om zou ik extra vitaminen moeten binnenkrijgen?’ Rick Dekker (40), allround plusser in het AH distribu tiecentrum in Zaandam, weet hoe onmisbaar vitami nen zijn. Hij is er alleen niet altijd bewust mee bezig. ‘Als ik voor de televisie voetbal zit te kijken, pak ik eer der een zak chips dan fruit. En thuis eet ik ook niet elke dag groente. Aan de andere kant neem ik op het werk wel elke dag een bakje salade. Bovendien eet ik ook altijd fruit. Verse sinaasappels en kiwi’s. De ene dag wat meer, de andere dag wat minder.’ Zijn zoon tjes hebben Ricks eetgewoontes in positieve zin ver anderd. ‘Vroeger was ik veel makkelijker maar met kleine kinderen moeten er gezonde maaltijden op tafel staan. We eten nu in ieder geval drie tot vier keer in de week verse groente met pasta’s en rijst.’ De ^jgelijks aanbevolen hoeveelheden groente (200 ^am) en fruit (twee stuks) haalt Rick niet altijd. Maar hij voelt zich goed. ‘Als ik echt niet voldoende vitami nen zou binnenkrijgen, zou ik lusteloos zijn en ner gens meer zin in hebben. Dat komt eigenlijk nooit voor.’ Wfezonde voeding vind ik heel belangrijk, je hebt maar één lijf. Als ik een paar dagen achter elkaar minder vitaminen binnenkrijg, merk ik dat meteen aan mijn gestel. Daarom eet ik elke dag minstens tweehon derd gram groente en twee stuks fruit.’ Gezondheid speelt een grote rol in het leven van Geneviève Schelkens (26). Op het werk-ze is junior Category Manager Gezondheid- en privé. ‘Behalve groente en fruit neem ik elke dag wel zuivel en brood - of iets anders met koolhydraten - en drink ik minimaal twee liter water. Verder eet ik twee keer per week vis.’ Toch is Geneviève nou ook weer niet zo heel streng voor zichzelf. ‘Taart, ijs, chips en wijn moeten ook kunnen op z’n tijd. En drie kamers verderop hebben ze snoep, daar ben ik ook net iets te vaak te vinden...’ Aan vita mines echter nooit gebrek. ‘Die krijg ik wel genoeg binnen. Alleen in de winter neem ik ook nog vitami- ^bpilletjes. Voor de weerstand.’

Personeelsbladen | 2007 | | pagina 17