'Draag ik een net pak, dan zeggen meer mensen me gedag/ 1 v. lil ii Aha 14 'Het gaat om de verpakking, niet wat er in zit.' Toch? Koppel deze gevleugelde uitspraak aan de cultuurwaarden van Albert Heijn en je hebt een bijzonder verhaal. Over drie mannen die al jaren hun waarde bewijzen in de organisatie. Soms een tikkeltje tegendraads, ietwat rebels en niet zonder meer conformerend aan de gemiddelde standaard. Cultuurweken ‘Albert Heijn laat de cultuur waarden leven. Dat heb ik begin dit jaar wel gemerkt tijdens de Cultuurweken op het hoofd kantoor. De workshop body, mind, spirit, skills van Anatol Kuspèta heeft me weer op een nieuw pad gezet. Spiritualiteit en innerlijke groei fasci neert me. Je kunt bewust zoveel bereiken met je onderbewustzijn. Intrigerend. Ik heb er vervolg aan gegeven en volg nu een opleiding in 1 neurolinguïstisch programmeren en communicatie bij Anatol. Ineens kun je met veel meer mensen door een deur, gaat met ze in gesprek, maar laat je niet afleiden. Doelgericht dus. Ik heb er nu al profijt van.’ ■E3si ik LUM I Hokjesgeest ‘Het bedrijf Albert Heijn is liberaliserend, maar de mens an sich blijft categoriserend,’ stelt Ellerkamp. ‘Mensen plaatsen mensen nu eenmaal graag in hokjes. En al is respect eigenlijk vanzelfsprekend, toch krijg ik lang niet altijd een ‘goeiedag’ terug. Draag ik een net pak, dan zeggen meer mensen me gedag. Hoe kun je dat rijmen met wat je als waarde wil uitdragen. Ik neem iedereen serieus. Een stropdas zegt me niets, het gaat om de kwaliteit van je werk.’ Tegendraads was Onno altijd al. Als slager bij de vleesmeesters twintig jaar geleden hield hij voet bij stuk toen zijn baas vroeg zijn oorbel te verwijderen. ‘Bij iedere afkeuren de opmerking liet ik er nog een extra gaatje bijschieten,’lacht hij. ‘Tot de kritiek uiteindelijk verstomde.’ fl| aandagochtend zeven uur. Een goudbruine Cadillac Sedan de ■BfH Ville uit ’72 draait het parkeerterrein van het hoofdkantoor in Zaandam op. Onno Ellerkamp (45) stapt uit zijn wagen. Grote oorringen, een ruig rockshirt en tattoeages uit de collecties van Australische Aboriginals en Dayaks uit de diepe wouden van Borneo. Geen standaardverschijning op het merendeels door maatpakken bewoonde hoofdkantoor. ‘Klopt helemaal. Als category-assistent was- en schoonmaakmidde len, papierwaren en dierenvoeding zit ik met grote leveranciers aan tafel. Unilever, Sara Lee, Masterfoods. Die kijken wel eens raar op als ze me alleen telefonisch hebben gesproken en nu ‘live’ zien. Veel organisaties zullen mijn verschij ning moeilijk of niet accepteren. Maar Albert Heijn geeft je de ruimte om te zijn wie je bent.’ ■kV

Personeelsbladen | 2007 | | pagina 14