I r r 1 MS GHANA t f 11 Aha BSCI Sky-high Sociale projecten De boeren van Blue Skies Zorg en inkomen Het kindertehuis van Mister Mully '«F i v Rk T-L r a KIL, U 1. heel indrukwekkend. Ze reageerden heel enthousiast toen ze hoorden dat Albert Heijn verwacht komend jaar nog meer tropische fruitsalades te gaan verkopen.’ Blue Skies heeft voor zijn medewerkers bank rekeningen geopend. Er is een internetcafé, een kantine met gesubsidieerde maaltijden, een kleine kliniek en een kleine crèche. In de Blue Skies-fabriek snijden, sorteren en verpakken 1200 medewerkers tropische fruitsalades, biologische stukjes ananas, mangoblokjes, duopak mango-ananas en verse kokosnoot- reepjes voor Albert Heijn. Gé: ‘De omzet hier van is bij Albert Heijn in 2006 ten opzichte van 2005 verdubbeld. Dit jaar verwachten we vijftig procent omzetgroei. Sky-high, zou je kunnen zeggen.’ Anthony Pile is enthousiast over een mogelijke samenwerking met Albert Heijn. ‘Sociale pro jecten kunnen goed aansluiten bij fair trade.’ Gé Happe: ‘Deze reis heeft ons een goed beeld gegeven over hoe zorgvuldig onze producten gekweekt en verwerkt worden en wie de men sen achter deze producten zijn en hoe zij leven.’ Twee dagen later kijkt de drieledige AH-dele- gatie rond bij verwerkings- en exportbedrijf van fruitsalades Blue Skies. Ahold medewerker Mary Adzanayo die sinds 2004 vanuit de Ghanese hoofdstad Accra werkt leidt hen rond in Ikumfi Abor. Tien jaar geleden ‘ontdekte’ de Engelse eigenaar van dit bedrijf, Anthony Pile (60), hier de sugar loaf ananas. Toen een product dat niet werd geëxporteerd, nu goed voor een dagelijks inkomen voor zeker 77 Afrikaanse ananasboeren en hun families. Blue Skies biedt verschillende Europese klan ten producten aan waaronder tropische fruit salades voor Albert Heijn. ‘Bij aankomst was er een bijzondere ceremonie voor ons georgani seerd,’ vertelt Els van Dijk. ‘Uit de wijde omge ving kwamen boeren met ons kennismaken, voor onder andere Albert Heijn. Ruim zestig vrouwen uit nabijgelegen dorpen plukken en sorteren er de boontjes. Boontjes die qua leng te, dikte of vorm afwijken, worden gesorteerd en niet geëxporteerd. Kwalitatief is er niets met deze boontjes aan de hand, ze worden geschonken aan kindertehuizen zoals die van Charles Mully. Bij de kwekerij van Indufarm werken 170 medewerkers, voornamelijk vrouwen. De meeste vrouwen wonen in nabijgelegen dor- WFn. Andere vrouwen moeten twee uur reizen naar hun werk maar zijn toch heel blij. Met het inkomen dat ze verdienen kunnen ze hun gezin onderhouden en kunnen hun kinderen naar school, als er tenminste een school aan wezig is in het dorp waar ze wonen. Medewerkers ontvangen een maandelijks bedrag aan ziektekosten. Bij ziekte kunnen zij hiermee terecht in een hospitaal. Ook organi seert de kwekerij regelmatig voorlichtings bijeenkomsten over hiv/aids. Saskia Aalbers: ‘We zijn zeer onder de indruk van deze lokale medewerkers. Wie weet kunnen we hen in de toekomst ondersteunen met lokale projecten in hun gemeenschap.’ Begin 2005 heeft Ahold zich aangesloten bij de Business Social Compliance Initiative (BSCI). Deze Europese alliantie van vijftig retailers en importeurs stelt zich ten doel de arbeids omstandigheden in de eigen bedrijven en die van toeleveranciers in risicolanden te verbeteren. Met voorschriften op het gebied van kinderarbeid, dwangarbeid, arbeidstijden, lonen, discriminatie, arbeidsomstandigheden en het recht op vrijheid van organisatie en collectieve onderhandelingen. Kenia werd ook een bezoek gebracht aan het kindertehuis van Mister Charles Mully. Een voorheen vermogende Keniaan die enkele jaren geleden zijn leven en kapitaal heeft gewijd aan de opvang van 1200 weeskinderen in de leeftijd van 3 tot 18 jaar. Bij zijn kinder tehuis in Matum verbouwt hij sinds kort zowel in volle grond als in de kas haricots verts ■•Vtj

Personeelsbladen | 2007 | | pagina 11