Een dag tp t I I I •I Apetrots U vraagt, wij leveren. Makkelijker gezegd dan gedaan, want hoe krijg je vers en houdbaar steeds weer op het juiste moment op de juiste plaats van bestemming? Een flinke klus voor de vijf distributiecentra van Albert Heijn. De mannen van het distributie centrum Zaandam vertellen hoe zij het voor elkaar boksen. Transport is Dan geldt er nog stilzwijgend één regel, waarvan alle duizend medewerkers op het DC zijn doordrongen: bij hoge volumes en grote drukte, bijvoorbeeld rond de feestdagen, is het rit tenplan ook uitvoerbaar. ‘Dit werk is topsport op een koord je’, zegt Frank Antonis, verantwoordelijk voor de interne inrichting, planning, spoorboekjes en de contacten met de winkels voor DC Zaandam. ‘Onze vervoerders zijn geen gewone leveranciers, maar echte teamwerkers op wie ik zo trots ben als een aap.’ De hele operatie gaat van start bij rittenplanner Koen Dieffenbach. Zijn kantoorruimte op de eerste verdieping et distributiecentrum Zaandam ligt in een gebied waar altijd wordt gewerkt, lijkt het wel: onder de rook van B IJmuiden en Amsterdam, op steenworp afstand van het Noordzeekanaal. Schepen, vliegtuigen, vrachtwagens razen in voortdurende stromen af en aan. Het DC is bijna zeven dagen per week en 24 uur per dag operationeel (alleen tussen zaterdagavond 21.00 en zondag 06.00 gebeurt er niets) om tweehonderd supermarkten in de regio Texel, Bollenstreek, Utrecht en Almere van dienst te zijn. De vrachten ‘houdbaar’ en de vrachten ‘vers’ worden binnen 9,5 of binnen 18 uur na bestelling bezorgd. Iedere vracht moet binnen een half uur vóór de afgesproken tijd of hooguit een kwartier later bij de winkel worden bezorgd. Een optimale distributie komt neer op het zo goed mogelijk bedienen van de supermarkten - binnen de mogelijkheden en de beperkingen. De compleetheid van leveringen van bijvoorbeeld winkels in blok 5, de laatste levering van de dag, blijft afhankelijk van de beschikbaarheid en de besturing bij Replenishment. De winkels ontvangen het liefst ’s ochtends de verse waar en ’s middags de houdbare producten. Maar dat is logistiek niet haalbaar. Dus komt het aan op een slimme spreiding van d^ ritten, waarbij de verwachte filetijden zijn ingecalculeerd.

Personeelsbladen | 2007 | | pagina 4