i 4 I ST* 7 Aha VIJF ANTI-STRESSTIPS Gezondheid is belangrijk, dat weten we allemaal. Maar hoe gaan we er eigenlijk zelf mee om? In deze rubriek laten we steeds drie AH-collega's aan het woord over een bepaald gezondheidsthema. Deze maand: OVER STRESS EN WAT JE ERTEGEN KUNT DOEN Adrenaline Drukte onder controle Positieve instelling i s s B a Stress! de organisatie van bijeenkomsten weet ik wat me te wachten staat. Daar kan ik beter naartoe werken.’ Bij Pascale vertaalt stress zich tegenwoordig vooral in adrenaline. ‘Dat komt deels door ervaring - ik doe dit werk al 18jaar-en leeftijd. Maar vooral ook omdat ik er niet alleen voor sta. Ik doe het met een heel team.’ Wat ook helpt, is sporten. ‘De laatste zondag van januari was het finalefeest van de AH Winkel- kampioenschappen. Een groot evenement, 3500 mensen, 's Ochtends ben ik eerst een uur gaan fit nessen: voor mij een manier om te ontspannen en me op te laden.’ Als senior adviseur Public Relations organiseert Pascale Smeets (45) onder meer grote evenementen ^n bijeenkomsten voor AH-medewerkers. ‘Albert Heijn WPeen grote organisatie waarin veel gebeurt, ook dingen waar je plotseling op moet reageren zoals calamiteiten of recalls van producten. Het is moeilijk om je daar op voor te bereiden, terwijl je wel top moet presteren. Vroeger leverde dat wel eens stress op. Bij 1. Kijk goed naar jezelf: hoe ben je bezig? 2. Praat. Met collega’s, met leiding gevenden, thuis... 3. Las rustmomenten in voor jezelf 4. Zorg voor een gezonde balans, stel prioriteiten 5. Wees alert op signalen van je collega’s of leidinggevenden Bedrijfsarts Kees Verdonk, via de Arbo Unie werkzaam bij de Medische Dienst van Albert Heijn: ‘Stress is onderdeel van het leven. Zolang er een goede balans is, kan stress positief zijn: je kunt er ongelooflijk veel werk door verzetten. Maar als dingen niet lopen zoals ze zouden moeten lopen, om wat voor reden dan ook, kan stress negatieve ver schijnselen veroorzaken. Dat kan zich bijvoorbeeld uiten in slaap-, eet- en con- centratiestoornissen, en in geen plezier meer hebben in het leven. Dan kun je over strest raken. Overspannen. Gelukkig is stress ook iets wat je kunt zien aankomen en waar je dus iets tegen kunt doen.’ In de AH to go 5816, op het station van Eindhoven, is het een komen en gaan van reizigers. Verkoper ^Jpdelain van Luyt (22) moest in het begin erg wennen aan de drukte. ‘Vooral op de broodafdeling. Daar krijg je het sowieso voor je kiezen: je moet weten hoe de ovens werken, welke soorten broodje verkoopt, hoe je alles verpakt... En opeen dag moetje het allemaal alleen kunnen. Ik deed mijn best, maar er ging ook wel eens wat fout waardoor ik weer extra wilde haasten. Dat leverde stress op.' Inmiddels heeft Madelain de drukte aardig onder controle. ‘Af en toe heb ik nog wel stress, als er veel klanten zijn en ik veel tegelijk moet doen. Maar ik laat me niet meer opjagen. Ik kan niet harder werken dan ik al doe. En dat voelt een stuk prettiger.’ Stress. Daar heeft Wim van Dijk (59), teamleider in het DC in Tilburg, weinig last van. Niet thuis en niet op het werk. ‘Ik probeer spanningen altijd te doorbreken, en dat doe ik meestal met grappen.’ In de loop der jaren ^^/Vim zich er steeds meer van bewust geworden dat als hij dingen naar zich toetrekt die hij niet kan beïn vloeden, hij daar zelf last van heeft. ‘Dus maak ik me niet druk, zo wordt het leven mooier.’ Zijn houding heeft een positieve invloed op zijn team. ‘Stel dat we moeten overwerken. Dan zeg ik tegen mijn team: “Ik heb goed nieuws en ik heb slecht nieuws. Het goede nieuws is dat we volgende keer meer salaris krijgen. Het slechte nieuws is dat we vandaag allemaal later thuis zijn, want we moeten overwerken.” Ik kan ook gestrest gaan doen, maar dat komt de stemming op de werkvloer nietten goede. Nu lacht men en maakt niemand van dat overwerken een echt probleem.’ rr s s -I ta JM

Personeelsbladen | 2007 | | pagina 7