O Aha 6 GARNAAL-WEETJES De kip of het ei? Internationaal verhaal Goed geregeld T PT CP BAHARI *- verderop waar moederdieren in diepe zee door duikers uit het water geplukt worden. Met daar als gevaar: overbevissing, vernieling van koraal en het wegvangen van grote beesten.’ Albert Heijn heeft 30 procent gekweekte en 70 procent wild gevangen tropische garnalen De hoeveelheid garnalen die AH van Europees leverancier Heiploeg afneemt, is slechts 4 procent, maar AH is tegelijk de meest kritische afnemer en daarom ook voor de importeur van groot belang Veel tropische garnalen worden verwerkt in salades De Hollandse garnaal is een ander verhaal. Deze garnaal wordt binnenkort duurzaam gevangen en krijgt dan ook het duurzaamheidsiabel MSC (Marine Stewardship Council) Non-gouvernementele organisaties (NGO’s) menen al jaren dat deze bedrijfstak er een potje van maakt. Maar het is het verhaal van de kip en het ei. Alle ellende komt doordat er zoveel mensen op de wereld zijn en iedereen wil eten. Mensen eten graag garnalen, dus kun je dit het beste onder de meest ideale condities voor dier, mens en milieu doen. Met ons bezoek hebben we ter plekke gezien welke verbeteringen en mogelijke veranderingen we van onze leveranciers en importeurs kunnen verlan gen. Het zette ons tevens aan tot het promoten van een belangrijke Europese kwaliteitsstandaard voor garnalen: EurepGap. Een uniforme kwaliteitscertificering waarin consumentenwensen en producenten- wensen op het gebied van HACCP, voedselveiligheid, arbeidomstandig- De firma Heiploeg toont zijn maatschappelijke verantwoordelijkheid. Het probeert voorop te lopen met verbeteringen en voert een stevig controlesysteem uit op onze garnalen waarbij de voedselveiligheid is geborgd. Op basis van ons bezoek zijn een aantal prioriteiten benoemd, zoals traceerbaarheid, vangstmethode en hygiënische verwerking. Nu al werden alle bedrijven in India door Heiploeg op het concept van EurepGap beoordeeld. Heiploeg zal de standaardisering dan ook zeker doortrekken en blijven zoeken naar goede nieuwe en betrouwbare toe leveranciers van zowel wild gevangen als gekweekte garnalen. De verwerkingsfabriek op Sumatra is een van de modernste ter wereld, direct gelegen tussen de vijvers. De hygiëne is er tot in de puntjes ver zorgd. De garnalen worden gewassen, gesorteerd, ontkopt, gepeld, geschouwd op lichttafels, eventueel gekookt en diepgevroren. CP Bahari heeft de stappen in dit proces uitstekend verzorgd. Het zorgt goed voor het product en de medewerkers en investeert in sociale voorzieningen zoals scholing en een ziekenhuis in het dorp, dat volledig bestaat uit garnalenkwekers en hun gezinnen. Vanuit voedselveiligheid en traceer baarheid is CP Bahari een optimale leverancier. Of het voer, dat bestaat uit 30 procent vismeel, uit duurzame visserij afkomstig is werd niet duidelijk. Maar er bestaat hier geen issue rondom kap van mangrove- bos, kinderarbeid, vervuiling, voedselveiligheid enzovoort. De aquacul- tuur (de teelt van vis, schaal- en schelpdieren) op Sumatra is een school voorbeeld van hoe de kweek en verwerking kan plaatsvinden. Toch blij ven we kritisch. Op korte termijn zullen we een onafhankelijke controle- instantie nog eens naar de sociale omstandigheden laten kijken. heden en milieubescherming worden verwerkt. We hopen iedereen in^ de wereld over te halen vanuit EurepGap-richtlijnen te gaan werken. w Om echte veranderingen in Azië teweeg te brengen is meer internatio nale commerciële druk nodig. Doe je de grens een jaar dicht voor garna len dan zul je zien hoe snel de situatie daar is verbeterd. Dat zou echter een gezamenlijk westers signaal moeten zijn gesteund door de grootste afnemer van de wereld: de Verenigde Staten. 3 1 Indiase visser 2 Kerk en 3 Moskee Sumatra 4 Medische dienst 5 Schoolklas in Indonesië 6 HetAH-garnalenteam: John Oosterhuis en Elske Goedhart DESA BRATASBiA ADfWARHA

Personeelsbladen | 2007 | | pagina 6