W Ml ni 5 Aha D Albert Heijn verkoopt wild gevangen tropische garnalen en gekweekte tropische garnalen. De firma Heiploeg importeert deze samen met het Belgische bedrijf Morubel. Milieu- en dierenwelzijnsorganisaties stellen wereldwijd echter geregeld vragen bij de kweek en vangst van tropische garnalen. Het zou in verschillende gevallen ten koste gaan van mens en milieu. Een deskundige delegatie van Albert Heijn bracht praktijk en problematiek ter plaatse in kaart. In India en Indonesië. i'L pdeving en netten KWEEKGARNALEN IN INDONESIË Gevaren l>?.f ka*" 6 - Heiploeg heeft nu de grote pelcentra in kaart gebracht en stimuleert het stoppen van thuispellen. Een probleem blijft dat de vangst van de dui zenden vissersbootjes niet traceerbaar is en dat andere dieren zoals schildpadden verstrikt kunnen raken in de vissersnetten. De Indiase overheid heeft speciale netten verplicht gesteld zodat de schildpad uit het net kan ontsnappen, maar met de naleving hiervan neemt men het niet zo nauw. Kinderarbeid hebben we gelukkig niet aangetroffen. Nu zaten we ook in een economisch beter deel van India waar veel jonge meisjes een baan als huishoudelijke hulp in de grote stad verkiezen boven lager betaald pelwerk. En kinderarbeid is in India per wet verbo den. Maar of dit in de praktijk geen wassen neus is. 5 In Indonesië bezochten we PT Centralpertiwi Bahari in Lampung. Deze gigantische garnalenfirma ligt in een moerasgebied in het zuidoosten van Sumatra. De ruim 6000 hectare bevat 3500 vijvers waar 1500 boe- ^fei eigenaar zijn van een of meer vijvers. De boeren wonen met hun familie bij de vijver. Ze lenen geld voor de aankoop van de vijver, kopen de garnalen en het voer en verkopen de volgroeide garnalen tegen marktprijs terug aan de firma. Er is een wachtlijst van 7000 boeren. De productie is zeer intensief. Om aan nieuwe garnalen te komen worden de moederdieren door duikers op Hawaï gevangen. Deze moederdieren produceren in speciale bassins honderdduizenden eitjes. De eitjes groei en uit tot larven en uiteindelijk tot kleine garnalen. Deze kleine garnalen worden in de kweekvijvers uitgezet. De kweek van garnalen is een uitgekiend proces van natuur en arbeid. Diverse organisaties wijzen echter ook op tal van bedreigende factoren. Zo kan de aanleg van kwekerijen het voortbestaan van mangrovebossen in gevaar brengen. Maakt de traditionele landbouw plaats voor kilome ters aan kweekvijvers, kunnen er wetlands - moerasgebieden met zeld zame flora en fauna - verloren gaan en kan de afvoer van antibiotica en ^thoonmaakmiddelen een gevaar voor de omgeving opleveren. Daar- Wfast vergroten situaties waarin veel of te veel dieren bij elkaar leven de kans op kannibalistisch gedrag en het ontstaan van ziekten en wordt met de import van uitheemse garnalensoorten de oorspronkelijke gar nalenpopulatie verjaagd en het natuurlijke evenwicht verstoord. Niet alleen in de nabijheid van kwekerijen maar ook duizenden kilometers 1 Vanuit de helikopter een gezicht op de garnalenkwekerijen van CP Bahari te Lampung op Sumatra met oneindig veel klei ne vijvers. Op de groene stroken staat bij elke vijver een klein huis van de boer die de vijver beheert. 2 en 3 Een speciale vaste oogstploeg zorgt voor het opvissen van de garnalen 4 Direct worden de garnalen met ijs gemengd. Ze zijn binnen een paar minu ten dood. 5 Een zeer hygiënisch werkende fabriek. Mondkapjes, haar volledig overdekt, handschoenen 6 Pellen en ontdarmen met een ijzeren pennetje '1.

Personeelsbladen | 2007 | | pagina 5