Het geheim van de smid Hans Blekkenhorst werkte ruim 36 jaar voor Albert Heijn, waarvan twintig jaar als supermarktmanager. Toen kreeg hij voor de vierde maal een hernia. De druk die hij dagelijks op zijn schouders legde bleek te zwaar. Het werd tijd voor meer rust en een nieuwe functie. li l Il I Smeden, niet een allerdaagse hobby.. Waar heb je je eerste ervaringen opgedaan? Heb je inmiddels je eigen spullen? Wat is het mooiste van smeden? En, wat is het geheim van de smid? Wie: Hans Blekkenhorst Wat: Medewerker Business Efficiency Support =3= Poen ik weer een hernia kreeg realiseerde ik me dat ik alles anders moest gaan aanpakken. Ik had veel last van mijn wervelkolom en kon mijn werk als SM niet meer naar behoren uitvoeren. Gelukkig kon ik op het hoofdkantoor terecht.’ Iedereen heeft zo zijn eigen manier om tot rust te komen. De een leest een boek, de ander gaat sporten. Jij gooide het over een heel andere boeg, je ging smeden. 'Klopt, de smid is een uit stervend ras. Dat is echt zonde, want het is een prachtige bezig heid. Mijn vrouw opperde het idee om een keer binnen te lopen bij een smid om te kijken of het wat voor mij was. In mijn vrije tijd deed ik al veel aan metselen, timmeren, koken en klussen.’ ‘Ik heb een dag met een erkende smid van smederij Meijer in Hoogkarspel meegelo pen. Bij Smederij De Grote Hendrik in Ruinerwold heb ik een begin ners- en een gevorderdencursus gevolgd. Gaandeweg leer je hr^ vak kennen.' Jazeker, mijn aambeeld, smids vuur, hamers, tangen en lasapparaat staan allemaal in een schuur bij mijn huis in Frankrijk. Daar zit ik zo’n acht weken per jaar. Nu maak ik vooral hengen (scharnier voor een deur of luik), duimen (om de deuren en luiken aan op te hangen) en keukenspullen zoals wild- kronen, keukenrolhouders en openhaardgereedschap.' Datje met je handen werkt en alles wat je maakt jouw handtekening heeft. Je begint met een ijze ren staaf en door die heet te maken, te vervormen en te bewerken met hamerslagen maak je je eigen voorwerpen. Je moet het voe len, zien en ruiken. Het is echt een heel oud en mooi ambacht.’ ‘Een smid heeft geen geheim. Alle smeden die ik tot nu toe ben tegengekomen zijn heel open en behulpzame mensen. En als er al een geheim is: het smidsvuur moet wel op de juiste temperatuur zijn, anders wordt het niets! Maar wat die temperatuur is kan ik natuurlijk niet zeggen...'

Personeelsbladen | 2007 | | pagina 16