I I Aha 14 WAT IS AUTISME? !nSei Delano Piket met daarachter stagebegeleider Kaymor Palit Boba biedt deskundige opvang en begeleiding aan autistische kinderen en volwassenen. In navolging van Albert Heijn op de Voorstraat in Dordrecht wil boba aan de hand van een wachtlijst meerdere AH-filialen benaderen om deel te nemen aan het ‘stageproject autisme’. Meer weten? Surf naar: www.boba.nl. Autisme komt van het Griekse woord ‘autos' dat ‘zelf’ bete kent en verwijst naar de in zich zelf gekeerde indruk die men sen met autisme meestal maken. Autisme is een verza melnaam voor een aantal neurologische stoornissen waar mensen hun hele leven in wisselende mate last van heb ben. Wat mensen met autisme vaak met elkaar gemeen heb ben, is dat ze het moeilijk vin den om sociale contacten te maken, snel geprikkeld raken en zich vaak moeizaam verbaw kunnen uiten. (Bron: brochure Autisme Begrijpen, Nederlandse Vereniging van Autisme en het Autismefonds) Kaymor Palit, stagebegeleider van Delano: ‘Doel van ons stage-werkproject is om kinderen zoals Delano een kans te geven te integreren in het arbeidsproces. Het is heel positief dat Albert Heijn Dordrecht deze jon gens niet meteen afwijst. Autisme kent ver- schillende gradaties. Delano heeft een milde vorm. Met de juiste begeleiding hoop ik dat hij straks een volwaardige medewerker kan wor den bij Albert Heijn. Delano en ik werken nu nog met z’n tweeën, maar het streven is dat hij op termijn zelfstandig kan functioneren. Hij scoort goed op alle eisen die er aan een vak kenvuller worden gesteld. Alleen zijn werk tempo kan iets hoger. Maar daar werken we samen hard aan. Stapje voor stapje.’ dichtslaat of in paniek raakt. Toen ik hier een half jaar gele- den begon, was Delano heel stil en teruggetrok ken. Hij vond het bijvoorbeeld eng om zich aan mij voor te stellen. Dankzij de hulp van zijn stagebegeleider is hij op sociaal gebied een stuk vooruitgegaan. Hij is spraakzamer en geeft duidelijk aan wat hij wel en niet wil. Twee weken geleden was hij bijvoorbeeld druk bezig om de groenten bij te vullen. Omdat ik zag dat hij echt zijn best moest doen om zijn hoofd erbij te houden, vroeg ik: “En Delano, vind je het een beetje leuk?” “Nee, helemaal niet”, flapte hij er meteen uit. Ik moest wel lachen om deze rechtstreekse reactie, ik vind het prima dat hij zelf zijn gren zen aangeeft.’ Delano: ‘Schoonmaken doe ik niet zo graag, maar het spiegelen en vakken vullen vind ik leuk. Vooral de chips en fris drank bijvullen want die hoeven niet op datum. Dat gaat lekker makkelijk en snel. De groenteafdeling vind ik moeilijk. Daar moet ik juist wel goed op de datum letten en veel groenten lijken op elkaar. Ik raak er soms van in de war. Maar ik heb het erg naar mijn zin en hoop dat ik hier mag blijven werken.’ e twee jongens die via boba stage bij ons lopen, zijn echt een aanwinst voor ons filiaal’, vertelt assistent-super- marktmanager Karin Stoutjesdijk enthousiast. ‘Peter Paul 18) is hier op maandag en donder dag, Delano (14) komt op vrijdagmiddag. Ze werken allebei zeer geconcentreerd en netjes, zijn leergierig voelen zich enorm betrokken bij wat ze doen. We zijn blij dat we als Albert Heijn maatschappelijk een steentje kunnen bijdragen aan hun ontwikkeling. Het enige verschil met andere medewerkers is dat je ze op een bepaal de manier moet aanspreken en benaderen. Als ik Delano wil vragen om iets schoon te maken, dan moet ik dat op een rustige toon doen. Ook moet ik geen drie dingen tegelijk aan hem opdragen want dan is het risico groot dat hij

Personeelsbladen | 2007 | | pagina 14