Aha 10 DIT HOUDT HET BESTURINGSMODEL IN Bij de invoering van het nieuwe besturingsmodel binnen de Winkelorganisatie is al veel bereikt. Dit jaar wordt nog een aantal belangrijke stappen gezet, stappen die bijdragen aan de groei van Albert Heijn. Albert Voogd, directeur Winkelorganisatie, licht de ontwikkelingen toe. 'Alles wat we doen is gericht op de klant w I Supermarktmanager Caissière B Verkoper Caissière A VERKOOPKLAAR VERKOOP Hoe is het begonnen? ‘In 2005 zijn we begonnen met het kantelen van de organisatie van goederenstroom gestuurd naar klantenstroom gestuurd. Zo is toen al aangegeven dat de MAS-functie gaat verdwijnen uit de winkels in de loop van 2007. De focus ligt op de klant en niet meer alleen op de goederenstroom en administratie. Deze taken zijn groten deels overgenomen door systemen. De tijdige aankondiging van het ver dwijnen van de MAS-functie heeft ervoor gezorgd dat ieder op een zorg vuldige manier van werkplek kon veranderen. Dit proces verloopt inmiddels naar tevredenheid. Najaar 2006 is de functie van kwaliteitsmedewerker geïntroduceerd. Teamleider Verkoopleider Vulploeg medewerker Kwaliteits medewerker Junior Verkoper Assistent Supermarktmanager Teamleider Verkoopafhandeling In het nieuwe besturingsmodel staat de klant centraal. Alle werkprocessen zijn zo ingericht dat de klant prettig boodschappen kan doen en medewerkers zoveel mogelijk tijd beschik baar hebben om de klant van dienst te zijn, actief te verkopen en service te verlenen. Het werk is verdeeld in vier processen: verkoopklaar maken van de winkel, verkoop, verkoopafhandeling en het managen van het geheel. Medewerkers zijn ingedeeld per proces en worden opgeleid voor de daarbij behorende taken. Binnen elk proces zijn de medewerkers deskundige. In vullen, in adviseren en verkoop Daar ben ik heel blij mee want het betekent dat de service aan onze kla^R ten is uitgebreid. Een schone winkel wordt gewaardeerd en we zien nu al de resultaten in de klantenonderzoeken. Bovendien is de kwaliteitsme dewerker verantwoordelijk voor de bewaking van de temperatuur van de koelmeubelen en voert deze HACCP-controles uit. Het is een blijven de functie die vast onderdeel uitmaakt van het besturingsmodel. Dit voorjaar worden de resterende vacatures ingevuld en vinden er nog trainingen plaats om ook de laatste nieuwe collega’s in deze functie goed op hun nieuwe taak in de winkel voor te bereiden.’ Wat is de volgende stap? ‘Om ervoor te zorgen dat de klant, ook met de ruimere openingstijden, altijd management in de winkel aantreft wordt de functie van ASM als ondersteuning van de SM toegevoegd. Deze komt in plaats van de VM. In grotere winkels en winkels die op zondag open zijn komen er zelfs twee. Als de SM er niet is, is de ASM verant woordelijk voor het hele reilen en zeilen van de winkel. Ook dit is dus een belangrijke functie. Bovendien gaat de SM samen met de ASM de verkoop direct aansturen.’ 4 Waarom is dat? ‘Actief verkopen is steeds belangrijker en we kunnen daarin nog verbeteren. De werkprocessen in de winkel zijn, mede door goed draaiende systemen als Replenishment, zo ingedeeld dat er meer VERKOOPAFHANDELING (incl. counter) MANAGEMENT aarom een nieuw besturingsmodel? ‘De laatste jaren zijn we heel sterk bezig geweest met de optimalisatie van de proces sen in de winkel zoals replenishment. Het nieuwe besturings model stelt de klant centraal. Al ons handelen heeft de klant als focus. We willen hen binden door onze producten, door keuze en kwaliteit, door service en onze prijzen. In dit model is alles erop gericht dat klan ten prettig hun boodschappen kunnen doen. Dat proces willen we niet verstoren maar juist versterken. Dat betekent bijvoorbeeld dat de openingstijden van winkels zijn aangepast, dat we zoveel mogelijk de winkels vullen in dalmomenten, winkels in elk opzicht kwaliteit uit stralen en het afrekenen vlot kan plaatsvinden.’ aan klanten, in service (de kwaliteits medewerker) en in dienstverlening bij de verkoopafhandeling. Het management bestaat uit een supermarkt manager aangevuld met een of twee assistent supermarktmanagers (ASM) en is direct verantwoordelijk voor het aansturen van de verkoop. Verkoopklaar en verkoopafhandeling krijgen een teamleider. Dit model houdt in dat er altijd leiding voor coachen en begeleiding van medewerkers aanwezig is tijdens bedrijfstijden, en een aanspreekpunt voor klanten tijdens de openingstijden van de winkel.

Personeelsbladen | 2007 | | pagina 10