Op zoek naar talent i I I I 1 t Aha 8 In het voorjaar van 2006 ontstond bij twee winkelgroepen in Amsterdam het idee om de interne werving een extra impuls te geven en talenten uit de winkel te laten kennismaken met de carrièrekansen binnen Albert Heijn. Dit resulteerde onlangs in drie talentenavonden op het hoofdkantoor in Zaandam. i Myrte Veenbaas, AH 1076 Speeddaten In drie bijzondere bijeen komsten werden afgelopen najaar talenten uit de vier Amsterdamse winkelgroepen geïnfor meerd over het uitstippelen van een loopbaan- pad. Dat gebeurde met een hip concept: speed dating. Zo is verkoopspecialist Antje Pfau de vraagbaak voor Khadiya, Sihan en Asmaa. In 3,5 minuut stellen de dames haar zoveel mogelijk persoonlijke en werkgerelateerde vragen, zoals: hoe is je loopbaan verlopen? Wat is het lastigste onderdeel van je werk? En hoeveel verdient je?’ Durf Wie talent wil ontwikkelen moet gren zen durven verleggen. In zaal twee mogen de speeddaters hun lef tonen op twee attracties: een spijkerbed en ‘blootsvoets over glas lopen’. De avond wordt afgesloten met een scène over kansen benutten uit de film Dangerous Minds. Aziz Zaoudi wijst de groep met zijn presentatie nog even op de kracht van passie en eigen wil. ‘Ga je eigen koers!’ Talent? Denk jij ook het leidinggevende talent te hebben dat Albert Heijn zoekt? Informeer dan bij je SM of leidinggevende hoe jij jouw loopbaanwensen binnen Albert Heijn kunt vervullen. Werk Studie Werk als verkoopspecialist en studie combineren? Mbo diploma: haal je met een BBL-opleiding; een mix van leren en werken. Hbo diploma: ideale mix van studeren en werken. Meer informatie: WinkelWeb (werk- opleidingen) Aziz Zaoudi, P&O-adviseur regio Stad Amsterdam Johan Venema, AH 1163 ‘Vanwege het nieuwe win- kelbesturingsmodel zijn we nog actie ver op zoek naar medewerkers voor leidinggevende posi ties. SM’s dragen hun talenten aan en blijven verantwoor delijk voor het wer ven, binden en ont wikkelen van talent.’ ‘Ik wil graag groeien in de organi satie. Hopelijk als toekomstig team leider. Ik heb in ieder geval het hoofdkantoor ook eens vanbinnen bekeken.' et bijzondere bereikbaar, dat geldt ook voor jou. Als jij het talent, de wil en de w durf hebt, kun je bij Albert Heijn een prachtige loopbaan starten!’ P&O adviseur Aziz Zaoudi legt vanavond uit waarom een bedrijf als Albert Heijn altijd op zoek is naar nieuw talent. ‘De missie en de cultuurwaarden van Albert Heijn gaan veel verder dan de service voor klanten. Medewerkers dragen direct bij aan het succes van Albert Heijn. En de groeistrategie, meer winkels en meer meters, onderbouwt de behoefte aan nieuw talent voor kaderposities. Alles kan, maar je moet het zelf waarmaken.’ Of in onverdekte voetbaltermen, het thema van de talenten avond is namelijk Honger naar de Bal: ‘Speel jezelf in de selectie. Wij willen jullie trainen. Maar je moet zelf willen scoren.’ ‘Ik ben fulltime kassamedewerker en wil verkoopspe cialist worden. Ik hou van verandering en durf wel leiding te geven. Ik zie het wel zitten. En mocht mijn toekomst uiteindelijk toch niet bij Albert Heijn liggen, dan heb ik er in ieder geval weer iets bijgeleerd.’ Eerstejaars studente literatuurwetenschap aan de Universiteit van Amsterdam Myrte Veenbaas werkt parttime bij AH 1076 in Amstelveen. ‘Ik zie zeker wat in een carrière bij Albert Heijn, en sluit het dan ook niet uit. De literatuurstudie sluit aan op mijn interesse maar ik wil in de toekomst zeker leiding geven. En dat kan ik hier leren.'

Personeelsbladen | 2007 | | pagina 8