I Ondernemingsraad viert feest! R l I De ondernemingsraad van Albert Heijn bestaat op 20 februari 2007 vijftig jaar. 'Ja, en?' zullen vele medewerkers denken. 'Wat heb ik daar aan?' Nou, meer dan je misschien denkt. Het is de OR die al een halve eeuw jouw belangen nastreeft binnen onze organisatie. Aha 4 I De kleur van toiletpapier Geen schoothondjes Niet zonder gevaar i Een halve eeuw OR probeerde eruit te halen wat erin zat. Langzamerhand mag de OR over meer meebeslissen dan over de kleur van het toiletpapier en het vervangen van lam pen in de fabriek. De heer Albert Heijn deed altijd zijn best de OR vroegtijdig bij plannen te betrekken. Soms iets te vroeg, waardoor consequenties nog niet te overzien waren. Soms iets te laat dan was het plan helemaal uitgewerkt en kon de OR niets meer veranderen. Na jaren ‘oefenen’ gaat het de OR goed af en oefent hij daadwerkelijk invloed uit op de organisatie. Van 1962totl989 was de heer Albert Heijn bestuurder van de organisatie en gesprekspartner van de OR. De OR was wettelijk verplicht en de heer Albert Heijn stond er positief tegenover. Hij De OR kijkt kritisch naar ontwikkelin gen en veranderingen, met oog op de werknemers. Het doel is in die vijftig jaar nog steeds hetzelfde: de stem van de medewerkers laten doorklinken bij de directie, zodat zij daar rekening mee De bezetting van de OR is in de loop der jaren wel veranderd. Bij de start was het OR-werk niet zonder gevaar en gaven leden er voortijdig de brui aan uit angst voor hun carrière. Het vinden van kandidaten was dan ook moeilijk. Tegenwoordig is dat gevaar er nauwe lijks meer en hangt het vinden van kdB didaten ervan af of de onderwerpen waar de OR mee te maken krijgt dicht genoeg bij de medewerkers staan. In de jaren ’90 bestond de medezeggenschap houdt bij het nemen van beslissingen" De leden van de OR moeten constant van alle informatie op de hoogte zijn en worden bij vele beslissingen betrokken. Het is belangrijk dat je als OR-lid niet te makkelijk begrip krijgt voor de directie, door overal snel mee in te stemmen, maar de kritische blik behoudt. u wordt de OR al bij de eerste ideeën van een te nemen beslis- I w sing meegenomen, maar dat is niet altijd zo geweest. Toen de onder nemingsraad in 1957 werd opgericht, had deze niets te vertellen. De heer Gerrit Heijn was directeur tijdens de oprichting van de OR en werd automa tisch voorzitter. Meepraten en meeden ken vond hij prima, zolang er wel gewerkt werd. De directeur vertelde zijn verhaal in aanwezigheid van alle personeelsleden van kantoor en de fabriek. Zij luisterden, knikten en de vergadering was afgelopen. S

Personeelsbladen | 2007 | | pagina 4