Hondenvoer Bd Ahold NIEUWS Thailand, uit China I I tissues I 15 Aha fext Generation Sourcing. Het is een totaal nieuwe manier van inkopen, die veel verder gaat dan alleen volumebundeling. Door de samenwerking met Zweden, Noorwegen en Tsjechië maar vooral door volledige inzage en beheersing van producten. Dus alles wat er invloed op heeft, de zogenaamde waardeketen. 'We willen elk klein dingetje weten.' I uit e Robin van Zijtveld (links) en Sebastiaan de Jong «i» Vuist Met Zweedse ICA-collega’s werd een team opgericht, dat op Europees niveau vorm geeft aan Next Generation Sourcing. Vanuit respectievelijk Stockholm en Zaandam houden zo’n dertig European sourcing managers drukken, met behoud van kwaliteit. Bijvoorbeeld door hem andere tomaten te laten gebruiken. Ofz’n vervoer op een andere manier te regelen. Op die manier krijgen we controle over de totale keten.’ Net als de ketchup zijn ruim honderd - Europese - productgroepen de laatste jaren aan een uitgebreide analyse onderworpen. Van wc-papiertot diervoeding, van margarine tot popcorn. Alles wordt daarbij in kaart gebracht: van keten tot en met category plannen, van alternatieve leveranciersmarkten tot product- harmonisatie tussen de verschillende super marktbedrijven. Zo kan het gebeuren dat een Thaise leverancier het beste en voordeligste hondenvoer blijkt te leveren, en datje voor goed en goedkoop tissuepapier in China moet zijn. ‘Grenzen vervagen volledig door Next Generation Sourcing’, beaamt Van Zijtveld. ‘We zijn gewoon op zoek naar de beste leverancier voor de gunstigste prijs. En ja, dat kan beteke nen dat de relatie met een lokale leverancier wordt verbroken. Maar sommige varen er ook wel bij, doordat de markt wordt uitgebreid naar ICA-winkels in Zweden en onze supermarkten in Tsjechië.' (ESM) en inkoopanalisten de markt nauwlet tend in de gaten. Een ‘unieke' samenwerking, volgens De Jong en Van Zijtveld, omdat het nog niet eerder gebeurde dat een inkoper uit Zweden verantwoordelijk was voor de inkoop in Nederland en Tsjechië en omgekeerd. De Ahold-winkels in Tsjechië doen eveneens volle dig mee met deze ontwikkeling en maken daar mee ook onderdeel uit van het NGS-team. Zo zijn hun category managers nauw bij alles betrokken en maken ook Tsjechische inkopers deel uit van het NGS-team in Zaandam. Daarnaast zijn ook Tsjechische leveranciers betrokken bij NGS, zoals op het gebied van chocola en geelvetten. De Jong: ‘De category managers bepalen het assortiment, de ESM’s gaan voor hen op zoek naarde beste kwaliteit-prijsverhoudingen selecteren de leverancier, geruggensteund door de analyses van onze inkoopanalisten. Zo kunnen we een vuist maken naar de markt. Op dit moment staat bijvoorbeeld in de Zweedse, Nederlandse en Tsjechische schappen popcorn die op exact dezelfde manier is bereid en verpakt.’ Naast de huismerken zullen ook de overige vier inkoopstromen volgens de principes van Next Generation Sourcing worden aangepakt. Zo staat de ‘Not For Resale' inkoopstroom - producten en diensten voor intern gebruik, zoals winkelmeubilair, verpakkingsmateriaal en ingehuurde diensten - al aardig op de rit. Komend jaar is productgroep Vers aan de beurt, waarna de groepen Non Food en A-mer- ken volgen. ‘Die laatste groep is wat lastiger’, weet Van Zijtveld, ‘omdat niet alle A-merkleve- ranciers zo gedetailleerd in hun eigen keuken willen laten kijken. Maar als ze ervoor open staan, biedt het ook weer mogelijkheden.’ i I et begon allemaal zo'n vijfjaar gele- 'A den. In die tijd was weliswaar al spra- I ke van een gezamenlijk inkoopbeleid binnen de Ahold-familie, maar dat draaide voor namelijk om volumebundeling. ‘Met nog negen andere Europese partners kochten we bijvoor beeld samen pasta in, om een gunstige prijs te kunnen bedingen', vertelt European sourcing director Robin van Zijtveld. ‘Maar het bleef nog- ^^rijblijvend. ICA en Ahold kregen het gevoel: moeten meer gebruikmaken van de kracht in het bedrijf. We zouden veel verder moeten gaan, door volledige openheid van de kostprijs van een product te verkrijgen en daar leveran ciers op te gaan sturen.’ De ideeën mondden uit in een totaal nieuwe manier van inkopen: Next Generation Sourcing. Ketchup Wat betekent Next Generation Sourcing in de praktijk? ‘We richten ons nu nog voornamelijk op de huismerken, omdat we die producten in eigendom hebben', zegt European sourcing director Sebastiaan de Jong. ‘Neem onze ketchup. Vroeger kochten we dat product in z’n geheel zo voordelig mogelijk in. Nu willen we er elk klein dingetje van weten. Bijvoorbeeld welke ingrediënten een leverancier gebruikt, de fles en etikettering tot stand zijn geko men, hoe z’n transportkosten in elkaar steken en hoe efficiënt hij eigenlijk produceert. Met al die informatie kunnen we samen met de leve rancier kijken waar we de kostprijs kunnen

Personeelsbladen | 2007 | | pagina 15