I i s ri iBi 13 Aha HANDIGE WEETJES Gezondheid is belangrijk, dat weten we allemaal. Maar hoe gaan we er eigenlijk zelf mee om? In deze rubriek laten we steeds drie AH-collega's aan het woord over een bepaald gezondheidsthema. Deze maand: HET BELANG VAN VOEDING IN DELUNCHPAUZE Snelle lunch D Broodje kaas met ham Schijf van Vijf Pauze! beperkt en door het sporten heb ik een goede verbran ding. Als ik rond half een niet gegeten heb, val ik om.’ Is Erik op het hoofdkantoor, dan eet hij in ieder geval bruin brood met beleg. ‘Vaak filet americain of rosbief. Maar ook regelmatig appelstroop, voor het ijzer, of honing. Dat is ook gezond. En ben ik onderweg, dan neem ik een gezond broodje. Ik zal nooit stoppen bij McDonald’s, of een Mars of Magnum bij een tanksta tion halen.’ Erik is zich ervan bewust dat drie volwaardi ge maaltijden per dag belangrijk zijn voor het lichaam. ‘Daarnaast is lunchen in principe natuurlijk ook belang rijk om even tot rustte komen en sociaal bij te praten.’ Eet volkoren boterhammen en mueslibollen, en neem groente als komkommer, radijs en tomaat bij je lunch. Dan voel je je langer verzadigd. Zoet beleg mag best. In 1 gram suiker zitten namelijk maar 4 calorieën, terwijl in 1 gram vet 9 calorieën zitten. Bovendien zitten er in het meeste zoet beleg geen (verkeerde) vetten. Het nadeel van kant-en-klare toetjes is dat er naast vruchten vaak ook suiker is toe gevoegd. Meng daarom zelf fruit met magere yoghurt of kwark. Voor meer informatie: www.voedingscentrum.nl. Gezondheid is de basis om gelukkig te zijn, vindt Erik Kieftenburg (44), CAM delikaas. ‘Ik schaats, fiets en loop drie tot vijf keer per week, en hoewel ik elke avond É^l een wijntje neem met wat lekkers als tapas of kaas, probeer ik dat overdag te compenseren met gezond eten, zoals rauwkostsalades.’ Door zijn drukke baan schiet rustig eten er tussen de middag vaak bij in. Maar lunchen, dat doet hij zeker. ‘Ik ontbijt altijd Als magazijnmedewerker allround in het DC in Pijnacker werkt Elvis Afrifa (51) veertig uur per week. Maar of hij nou overdag werkt, ’s avonds of ’s nachts, zijn pauzes zien er altijd hetzelfde uit. Elvis: ‘In de eerste koffiepauze eet ik een broodje van thuis, met ^^3s en ham. In de eetpauze neem ik meestal een broodje uit de kantine, ook met kaas en ham, en heel soms een frikandel erbij. In de tweede koffiepauze eet ik niets meer.’ Veel is het al met al niet (‘maar voor mij is het genoeg. Ik wil niet dik worden’), gezond is het - afgezien van de frikandel - wel. ‘Ik wil graag gezond blijven, dus vind ik het ook belangrijk om gezond te eten. Thuis lukt me dat niet altijd, maar op het werk is het niet moeilijk: in de kantine zijn veel gezonde dingen. Ik eet er trouwens ook elke dag fruit, een appel, peer of sinaasappel. Dan heb ik meteen mijn vitaminen binnen.' George Germans (42), VM in AH 1348 in Heemstede, geeft het meteen toe: natuurlijk vindt hij een lekkere snack op zijn tijd ook heerlijk. Maar in principe let hij ^taltijd op dat hij voldoende eet uit de bekende Schijf Wsn Vijf. ‘Met gezonde voeding is je lichaam in balans’, zegt hij. En: ‘Gezonde voeding geeft je ener gie.’ Hij licht dit toe aan de hand van een voorbeeld: ‘Ik vind het extra belangrijk om in de lunchpauze goed te eten. Het gebeurt wel eens dat dat er niet van komt, en dat merk ik aan het eind van de dag. Dan krijg ik hoofdpijn, of ik voel me niet echt fit. In het alge meen steek ik dan wat minder lekker in mijn vel.' George’s lunch bestaat dagelijks uit volkorenbrood met vleeswaren en kaas als beleg. En natuurlijk ook uit fruit. ‘In de kantine staat altijd het "truitje van de week”. Dat neem ik zeker.' Patricia Schutte, voedingskundige van het Voedingscentrum: ‘Wij adviseren de Schijf van Vijf, maar vooral ook om regelmatig te eten. Dat wil zeggen: drie volwaardige maaltijden per dag. Sla je een maaltijd over, dan krijg je meer trek in andere dingen. In tussendoortjes. Dat is jammer. Voedingsmiddelen uit de Schijf van Vijf leveren calorieën, maar daarnaast ook de voedingsstoffen die je nodig hebt.Terwijl tussendoortjes calorierijk zijn en juist veel minder voedingsstoffen bevatten.”

Personeelsbladen | 2007 | | pagina 13