Aha 14 De Nederlandse barcode bestaat dertig jaar. In januari 1977 werden de eerste streepjes bij Albert Heijn in Heemskerk gescand. Directeursvrouwen Albert Heijn in Amerika De jaren '80 I h AH 1123 Heemskerk toen en nu De historie van de barcode Nederlandse fabrikanten en kruideniers samen de Stichting Uniforme Artikel Codering op, de voorloper van de huidige beheerder van de barcodestandaard: GS1 Nederland. Albert Heijn werd de eerste voorzitter. Het werd dan ook een Albert Heijn-winkel waar de geschiedenis van de barcode in Nederland begon. De keuze viel in 1976 op het filiaal in Heemskerk. Volgens Armand Sehins, programmamanager Data Optimalisatie bij Albert Heijn, was dat om de directeursvrouwen als eersten van de voorde len van het scannen te laten profiteren: ‘In die tijd woonden nogal wat directeuren van Albert Heijn in die contreien, dus daarom werd het filiaal in Heemskerk gekozen.’ De start was niet gemakkelijk, en tijdrovend. ‘In het begin werd geen enkel artikel aangeleverd met een barcode, waardoor veel codes in de vestiging zelf moesten worden afgedrukt en handmatig op de producten geplakt.’ Maar het was een succes. De heer Albert Heijn zei Het verhaal van de barcodes begint echter al in 1949 bij een Amerikaan, Joe Woodland. Zittend in een strandstoel trekt hij strepen in het zand met zijn vingers. Plots realiseert hij zich dat die strepen een soort morsecode zijn. Het idee voor een streepjescode is geboren. Toch wordt de code pas commercieel gebruikt na de uitvinding van de laser. Vele jaren zijn Joe Woodland en Bernard Silver bezig om het barcodesysteem verder te ontwikkelen, en niet te vergeten: een barcodelezer die werkt. Dan is het zover. Op 26 juni 1974, ’s ochtends om één minuut voor acht, wordt het eerste product gescand in een supermarkt in Ohio: een pakje Wrigley’s Juicy Fruit kauwgum. zelf hierover: ‘Het was prachtig om in de begindagen zo’n pakje soepgroenten over de band te zien glijden en dat kon dan gewoorjgk gescand worden.’ In de tijd was het de heer Albert Heijn zelf die als enige buitenlander lid was van het Amerikaanse supermarktinstituut. Door hem is de barcode naar Europa en Nederland gebracht met als doel de kassa-afhandeling te verbeteren en sneller te werken. Een bij komstig voordeel was het aanscherpen van het voorraadbeheer. In 1977 richtten Maar er waren meer hobbels te nemen. In de jaren tachtig moest er een hele studie aan te pas komen om aan te tonen dat de straal van de scanner niet gevaarlijk is voor zwangere vrouwen. Sommige caissières droegen zelfs handschoenen tijdens het scannen. In 1981 werd nog maar zo’n tien procent van alle artikelen direct door de leverancier voorzien van een barcode, daarna ging het steeds snel ler. In 1987 telt al 95 procent van de produc ten een barcode. En er ontstaan nieuwe toe passingen. AC Nielsen startte in 1994 met het verzamelen van marktinformatie op basis van scangegevens. Ook toen begonnen proeven met zelfscanning door klanten. Dat gaf het laatste zetje dat nodig was. Vanaf de millenni umwisseling zijn nagenoeg alle producten voorzien van een streepjescode.

Personeelsbladen | 2007 | | pagina 14