vi V L OP BEZOEK IN EEN AMBACHTELIJK BELGISCH ATELIER Aha 4 Mengen, rijzen, vullen... Het 'secret' van de chefd'atelier Smullen van smeltende choco o idee is gekomen: ‘Er was een klant die smel tende chocoladecakejes wilde, maar niet de industriële. De vulling daarvan was hem niet vloeibaar genoeg. Toen heb ik deze vulling bedacht, een soort Belgische praline.’ Bij industriële smeltende chocoladecakejes wordt de chocoladevulling na het bakken van de cake ingespoten. Groot nadeel hiervan is dat er een gaatje in de cake komt. Gaat zo’n smel tend chocoladecakeje te lang in de magnetron, dan spuit de vulling er als een fontein uit. Bij het smeltende chocoladecakeje van Dessert Concept is dat niet het geval. Het gaatje ont breekt! en zijn er twee enorme mixers die de eieren mengen met suiker, tarwebloem en andere ingrediënten. Zijn de chocolade en boter gesmolten, dan worden die aan het mengsel toegevoegd, waarna de mixers opnieuw hun werk doen. Daarna verdwijnt het deeg naar een koelruimte. Bruno: ‘Het kan niet op één en dezelfde dag verwerkt worden tot cakejes. Het moet eerst een dag rijzen.’ Eenmaal gere zen wordt het deeg met behulp van de propor- tioneermachine verdeeld in papieren vorm pjes op een bakplaat. Terwijl een medewerk ster de machine bedient met haar voet, manoeuvreert ze de bakplaat handig onder een trechter door. De vormpjes worden niet helemaal gevuld. Eerst moet de geheime vul ling er nog in. Bruno Joris is commercieel directeur van Dessert Concept. Hij leidt Aha langs de ver schillende productiefases van de Moelleux au Chocolat. ‘We werken hier alleen met eerste rangs producten’, vertelt hij. ‘Voor het smel tende chocoladecakeje betekent dat onder andere Belgische chocolade, echte boter en scharreleieren.’Voor de productie van de cake gaat de chocolade in een smeltketel, wordt de boter in een andere ketel vloeibaar gemaakt, Uit een koeling worden een aantal mallen tevoorschijn getoverd. Ze zien eruit als lang werpige poffertjesplaten, maar dan gemaakt van een zacht materiaal. In de ‘kuiltjes’ ligt waar het allemaal om gaat: de smeltende cho coladevulling! Maar vloeibaar is de vulling nu absoluut niet. Het is meer een toffeeachtige essert Concept in Villers-le-Bouillet, vlakbij Luik, is geen fabriek. I let is een atelier. Alle lekkernijen van deze fabri kant worden op een ambachtelijke manier bereid. Neem nou de Moelleux au Chocolat, zoals het zachte chocoladecakeje met smelten de chocoladevulling eigenlijk heet. De enige elektrische apparaten die hiervoor gebruikt worden zijn mixers, wat opwarmketels, een proportioneermachine en een oven. In de weken voor kerst wordt er dag en nacht aan het smeltende chocoladecakeje gewerkt, in drie ploegen van veertien mensen: zes voor het produceren, acht voor het inpakken. En dat allemaal onder het toeziend oog van chef d’atelier Christophe Plennevaux. Industriële smeltende chocoladecakejes bestonden al veel langer, zeker in Frankrijk waar ze het hele jaar door in supermarkten te koop zijn en ze in veel restaurants op de dessertkaart staan. Maar het smeltende chocoladecakeje zoals dat in het atelier wordt gemaakt, bedacht Christophe. Logisch dus dat hij de hele gang van het productieproces in de gaten wil hou den. Het recept, zeker van de vulling, houdt hij geheim. Wel wil hij vertellen hoe hij op het Bruno Jons - .-rf*1*

Personeelsbladen | 2006 | | pagina 4