I 1 s 19 Aha 100% EDI Decentralisatie en prijsvariatie Modern supermarktmanagement In de nieuwe wereld... ^jpdernissen J Administratieloze winkel De eerste computer bij Albert Heijn (1965) Onmiddellijk zien wat je omzet is en watje echt verdient. WWM-winkels werken sinds april de boekhouding. Die scant, administreert de omzet en boekt voorraad af. De resultaten blijven in de winkel en zijn voor het HK en Accounting Plaza op afstand in te zien.’ de artikel- en inkoopprijs van de lokale leverancier niet. Anno 2006 zijn ook die hindernissen genomen en worden ook deze artikel- gegevens direct in de administratie verantwoord.’ Een informatiesysteem dat de centraal beheerde basisgegevens rond artikelen en colli onderhoudt Als alles geënt is op vaste verkoopprijzen, is prijsvariatie tijdens concurrentieslagen erg moeilijk. Peter van der Weijden: ‘Dat gaf een onnoemelijk administratieve chaos. Nu stop je de gegevens in je scanner en klaar. De commercie wil graag aan de marktkant bewegen en de mogelijkheid van prijsdifferentiatie op formule en die voor regionale en lokale prijsverschillen binnen de formule openlaten. Dat gebeurt nu met AH to go, AH XL en andere winkelformules. Elke winkel een andere prijs? Dat moet mogelijk zijn en blijven. De gedachte is nooit veranderd, alleen is de uitvoering nu ook mogelijk gemaakt.’ NASA (Nieuw Assortiment Systeem AH) (Point of Sale based Accounting) 2003 met dit systeem, franchi- sevestigingen sinds januari 2005 Een uniforme, geau tomatiseerde wijze van communi catie en registratie van goederen verplaatsingen en voorraden Aantal administratieve handelingen in de winkel tot een minimum beperken Het reduceren van admi- Om dit als modern supermarktbedrijf te kunnen, moet je beschikken over flinke systemen. Het kost veel hard- en software. Harco van Meerten: ‘Een flinke operatie, maar het levert je ook wat op. Van de begin- tot en met de eindvoorraad wordt nu alles verantwoord. Daarmee kun je veel sneller schakelen in je strategie. Het is modern supermarktmanagement. Geen handgeschreven bonnen, geen geschatte marges, geen stuurloze omzet. Zeker in tijden van een prijzenslag is het goed om accuraat inzicht te hebben en te houden. Uniek, want zover ons bekend werkt geen enkele supermarktketen in Nederland met zo’n inventief administratief systeembeheer.’ .zorgen zo’n 30 duizend artikelen, duizend leveranciers en meer dan 700 winkels dagelijks voor miljoenen goederenbewegingen. .staat elk artikel dat bij Albert Heijn verkocht wordt geregistreerd en bepaalt daarmee direct de omzet en de marge. .geeft een enkele klik op de computer de gehele organisatie actuele omzetgegevens. De ontwikkeling van de automatisering was vijf jaar na de start voor 90 procent voltooid. De rechtstreekse zendingen en het gegevens beheer van kranten en tijdschriften bleken praktische struikelblok ken. Peter Graaf: ‘Lokaal assortiment zoals haring van de plaatselijke markt, Bossche bollen, bloemen, Groninger Koek of Limburgse vlaaien verstoorden de voorraadcijfers enorm. Centraal kende men Sinds 1995 zijn er tal van grote systemen gebouwd, zoals NASA, FVOS en FKVW, om alle adminis tratieve stromen in betere banen te leiden. FVOS; het hart van de systemen, is nog steeds fysiek ^^ug te vinden in de winkels. IVA (Integrale Voorraad Administratie) nistratief werk bij Commercie, Logistiek en Administratie door elektronische communicatie met leveranciers. Bij Accounting Plaza zijn alle facturen van leveranciers nu digitaal en de DCs werken met elektronische afleverbonnen.

Personeelsbladen | 2006 | | pagina 19