e Tony Vendrig, nieuwe directeur Supply Chain over de uitdagingen van zijn vak Aha 12 Zijn voorganger Johan Boeijenga noemde de afdeling Supply Chain de ruggengraat van het bedrijf. Met dat statement is Tony Vendrig het volmondig eens. 'De belofte aan onze klant moeten we op het schap in de winkel waarmaken. Dat bepaalt of je als retailer wel of niet succesvol bent. De Supply Chain moet dat elke dag waarmaken en juist dat directe is ook het leuke van mijn vak. Supervakkenvuller van Albert Heijn Dankzij de invoering van het WM-systeem kwam de klant aan het roer te staan en werd de goederen stroom op orde gebracht tot aan de achterdeur van de winkel. Met deze ontwikkelingen werd de basis gelegd voor de Supply Chain zoals we die nu kennen. De afgelopen drie jaar hebben we een volgende belangrijk^ stap gezet. Door Replenishment zorgen we ervoor dat de juiste produc ten op het juiste tijdstip op de juiste plaats aanwezig zijn. We kunnen stel len dat we nu zijn doorgedrongen tot de voordeur van de winkel. Zodra er bijvoorbeeld een doos pindakaas is verkocht, wordt deze meteen besteld. Niet te vroeg want dan past het niet in het schap en zeker niet te laat want dan grijpt de klant mis. Maar we zijn er nog niet. De besturing willen we verder doortrekken tot en met de leverancier zodat de goede renstroom nog soepeler verloopt. ■o I Van push naar pull ‘Vroeger werden winkels op grond van het voor spelbare consumentengedrag bevoorraad. Maar de tijd dat er op woens dag gehakt werd gegeten en op vrijdag vis, was eind jaren tachtig defini tief voorbij. De consument was onvoorspelbaar geworden en daarom wilde Albert Heijn van push naar pull. Alleen door processen te versnel len en te versimpelen zouden we beter op de vraag van onze klanten kun nen inspelen. Letterlijk zou je kunnen zeggen: de klant als vertrekpunt van de goederenstroom. Tegelijkertijd werden procedures in de winkels versimpeld. Zo introduceerde ik in die periode de zogenaamde bestelas- sistent in de winkel. Een middel waarmee we bestellingen efficiënter konden laten verlopen. Voorheen werd er voor elk deel van het assorti ment een andere methode gebruikt. Dat maakte het erg ingewikkeld. Belangrijk was ook de grootschalige invoering van de scanning waardoor we het actuele gedrag van de klant konden volgen. Waar in het verleden de achterdeur van de winkel werd bezocht door wel twaalf of vijftien vrachtauto’s, gingen we werken met slechts drie stromen: vers brood, één gekoeld en één ongekoeld transport. Ook werd de bevoorrading elke dag op hetzelfde tijdstip gedaan en niet zoals eerst op steeds een ander moment. Door deze ingrepen werd de aansturing van het logistieke pro ces een stuk eenduidiger. Bijkomend voordeel voor de winkels was dat dure vierkante meters magazijnruimte rendabeler konden worden inge zet, bijvoorbeeld om een breder assortiment te kunnen voeren.’ ‘Als kind wilde ik al bouwer worden. Het bouwen van bruggen en wegen was mijn grote droom. Ik koos voor HTS weg- en waterbouw en begon aanvankelijk als werkvoorbereider en uitvoerder binnen dat vak gebied. Maar toen de economie een paar jaar later in een dip raakte, besloot ik verder te gaan studeren om zo mijn kansen te vergroten. Tijdens mijn studie Civiele Techniek aan de TU Delft deed ik als afstu deeropdracht onderzoek naar het gebruik van de gele distributiefusten die destijds exclusief door Albert Heijn werden gebruikt. In 1988 trad ik vervolgens in dienst als controller bij AH Distributie. Twee jaar later maakte ik als projectleider de overstap naar ICT. Een mooi vak maar ik vond het tijd om de winkel beter te leren kennen. Letterlijk op de vloer want dat is de beste manier om het vak te leren. Er kwam alleen nog iets tussen: het grote project Vandaag voor morgen. Alles ging om en ik werd gevraagd in dit project mee te doen. Ik zag het als een enorme uitdaging en dus besloot ik mijn wens om de winkel in te gaan, een jaartje uit te stellen. Hierna ben ik dus de winkel ingegaan. Eerst een jaar op de vloer, daarna doorgestroomd naar het lijnmanagement. Vervolgens naar commercie en daarna werd ik verantwoordelijk voor het opzetten van de AH to go-formule.’ Mechanisatie in de DC’s speelt de komende jaren ook een belangrijke rol. In DC Pijnacker draait Triple O, een prachtige innovatie van “order- picksystemen”. Het mooie van dit soort systemen is dat het, naast een betere efficiency en kwaliteit, ook grote ergonomische voordelen biedt. Zo kunnen we op hetzelfde vloeroppervlak méér artikelen opnemen. Hiermee kunnen we de assortimentsgroei en differentiatie in winkelty- pen veel beter opvangen. Een volgende stap in het verfijnen van de goe derenstroom is de invoering van RFID-tags, een chip waarin je informa tie kwijt kunt over productie- en houdbaarheidsdatum of over de pre-^~. cieze locatie van een product. Voorlopig is de kostprijs van dergelijke V chips te hoog in verhouding tot de waarde van het product. Maar op ter mijn zal deze chip de streepjescode doen verdwijnen. Dit soort ontwik kelingen houd ik natuurlijk nauwlettend in de gaten. Wat dat betreft ben ik eigenlijk gewoon de supervakkenvuller van Albert Heijn.’ 'Wat je vandaag doet, zie je morgen in de winkel'

Personeelsbladen | 2006 | | pagina 12