b ONDERNEMINGSRAAD i I I Aha 6 In het eerste jaar hebben ruim zeshonderd mensen gebruikgemaakt van deze regelingEen aardige score, maar nog lang niet goed genoeg natuurlijk. Lilian Eekhout van Arbeidszaken licht toe wat het Fietsproject ook alweer precies inhoudt en hoe jij daar je voordeel mee kunt doen. Herplaatsing en uitwisseling De nieuw te vormen teams in de tot AH verbouwde Konmar- winkels worden samengesteld uit een mix van Konmar-medewerkers en ervaren AH-medewer- kers om ervaring met systemen en werkwijzen zo goed mogelijk te verdelen over de bestaan- Keuze in fietsen Intranet Allemaal op de fiets! Martin van Voorst, OR-lid, RDC Overijssel: 'Door het hele land spraken P&O-advi- seurs en operationeel managers uit winkelgebie den waar overnames aan staande zijn, met de aanstaande Albert Heijn’ers. De opkomst was groot en overwe gend enthousiast.’ Hoofddoel was het wegwijs maken in de wereld van AH en informeren over de functies in de winkel. ‘En wat het betekent voor je functie. Vooral de medewerkers van bedieningsfuncties (slagers en bakkers) Voordat de Nederlandse Mededingingsautoriteit (NMa) definitief haar akkoord gaf voor de overname van de Konmar- winkels waren er al 18 bijeenkomsten voor de Konmar-mede- werkers georganiseerd waar de OR bij aanwezig was. Toetsingsorgaan Tevens is er verteld dat er een toetsingsorgaan bestaat waar medewer kers terechtkunnen voor eventuele conflicten bij herplaatsingen uitwisseling. Martin: ‘Dit toetsingsorgaan is er voor zowel oud-Konmar- als voor de huidige AH-medewerkers. Drie OR- leden en P&O-directeur Luc de Baets buigen zich over de kwesties in dit toetsingsorgaan. Over zes maanden organiseert de organisatie evaluatiebijeenkomsten met de oud-Konmar- winkelmedewerkers en AH-medewerkers om te kijken of de integratie c.q. mutatierondes goed verlopen zijn, of dat de organisatie moet bijsturen.’ Zowel het toetsingsorgaan als de genoemde evaluatiebijeenkomsten zijn zaken die door de directie overgenomen zijn uit het advies van de OR. handelaar in de buurt die deelneemt aan het Fietsproject.’ de en de nieuwe AH-winkels. De spreiding van medewerkers zorgt er ook voor dat de AH-sfeer herkenbaar blijft en wordt in alle winkels. ‘Het is natuurlijk niet zo dat er maar één fiets is waar deze regeling van toepassing op is. Kies dus de fiets die het beste bij jou past. Er is een digitale fietsencatalogus beschikbaar, zodat je je alvast kunt oriënteren. Deze kun je vinden op www.nationalefietsprojecten.nl/fietsen catalogus. Met 2500 verkooppunten door heel Nederland is er dus altijd wel een rijwiel- heid om enkele fietsaccessoires aan te schaffen en een diefstalverzekering af te sluiten voor nog eens een extra aanschafbedrag van maxi maal 250,-. Dit voordeel kun je toch niet zomaar laten lopen?’ zagen hier problemen in. Daar is uitvoerig over gesproken. In het tweede deel van de avond werd ingegaan op de consequenties van de overname voor de medewerkers. Er is onder meer uitleg gegeven over een gelijkwaardig arbeidsvoorwaardenpakket.’ ilian Eekhout: ‘Je komt voor de regeling in aanmerking als je de fiets meer dan de ■K helft van het aantal dagen dat je reist in het kader van het woon-werkverkeer, gebruikt voor (een deel van) het traject. Je mag de fiets bijvoorbeeld ook gebruiken voor vervoer van en naar het bus- of treinstation of de carpoolplaats. De aanschafprijs van de fiets wordt verrekend met vrije tijd (adv, pvt, tvt) of vakantiegeld. Over dat bedrag hoef je dus geen loonbelasting te betalen. Je mag zelf bepalen voor welke prijs je een fiets uitzoekt. Het fiscale voordeel is echter alleen van toepassing op een aanschafprijs van maximaal 749,- inclusief btw. Daarnaast bestaat er ook een mogelijk- Voor meer informatie over het Fietsproject en de criteria waar je aan moet voldoen kun je altijd de personeelshandboeken op Intranet raadplegen of kijken op www.nationalefietsprojecten.nl. De NFP Helpdesk is bereikbaar via mail: ah@nfp- bv.nl of telefonisch op werkdagen van 8.30 tot 17.00 uur via telefoon 0513 - 65 34 44. Eekhout: ‘Laat je informeren, want als je voldoet aan de criteria van het Fietsproject geniet je een aantrekkelijk voordeel.’

Personeelsbladen | 2006 | | pagina 6