*1 ALBERT VROEGER ALBERT IN CIJFERS 5 Aha Albert en het verkeer Albert en het web Albert en de bezorgers i g i 1 Albert als kannibaal Albert en the States Angelique Wouters ven en het groeiende aantal tweeverdieners garanderen ons een gedegen voedingsbodem.’ verblijven, bejaardentehuizen, zorginstellin gen, instellingen voor begeleid wonen. Kleinschalig leveren is voor deze klanten kring echt een uitkomst. Albert levert het op maat, tot in de keuken.’ Peapod bedient 1500 postcodegebieden en zo'n 12,7 miljoen Amerikaanse huishoudens. Er werken 1800 medewerkers. Peapod boekt jaarlijks 25 pro cent omzetvergroting en heeft sinds 1989 meer dan 8 miljoen bestellingen verwerkt. De gemiddel de ordergrootte: 150 US dollar. Rond 1900 was de hondenkar een vertrouwd straatbeeld. Zo bracht le chef Jan Louw van filiaal Schagen zijn bestellingen bij de klant aan huis (foto). Albert Heijn ging al in 1887 vanuit zijn eerste winkeltje in Oostzaan met een hondenkar langs boeren en dorpelingen voor bestellingen. Later werd dit een boodschappenfiets met een grote mand. De bakker, de aardappeienboer, de groenteman en de kolenboer brachten allen op straat hun waar aan de man. Bij de melkboer hevelde je volle of taptemelk over van de melk bus naar een pannetje. Wie niet thuis was zette zijn lege flessen op de stoep, en kreeg er volle voor terug. Betalen kwam later wel. Jaren later werd de driewieler van de melkboer vervangen door de SRV-wagen; de eerste rijdende winkel. SRV stond voor ‘Samen Rationeel Verkopen’. Daar waar Albert-wagens vijf jaar geleden nog wel eens verstrikt raakten in Randstede lijke files, spelen verkeersissues de bood schappendienst tegenwoordig nog weinig parten. ‘De bestellingen en routeplanning worden centraal gepland; rekening houdend met afstand, verkeersdrukte en ordergrootte. In de Meern en Rotterdam heeft Albert twee homeshopcenters; distributiecentra van waaruit klanten en overslagpunten in Nijmegen, Tilburg en Zaandam worden bele- verd. We rijden buiten de spitstijden met een volle trailer naar de overslagpunten. Vanuit die overslagpunten worden klanten in de regio bediend. Onze voorwaarden zijn en blijven duidelijk: een breed, beschikbaar assortiment en een volledige, tijdige levering’, garandeert Angelique. ‘We doen geen con cessies in service en kwaliteit.’ ‘Voor de klant is de website de winkel. Com mercie en IT sleutelen op dit moment aan de nieuwste innovaties waaronder een makke lijk zoeksysteem dat een breed aanbod aan artikelen kan tonen. De vernieuwde website wordt in januari 2007 gelanceerd.’ ‘De bezorger is ons visitekaartje, de persoon die in direct contact met de klant zorgt voor een goede afhandeling,’ vertelt Angelique. ‘De klant ziet het web en spreekt of mailt eventueel met de klantenservice. Maar de bezorgers zijn de enige mensen die de klant persoonlijk ziet. In Amerika noemen ze bezorgers ambassadeurs. En dat zijn ze eigenlijk ook. Ze zijn communicatief, repre sentatief en geven de klant vertrouwen. De huidige groei vraagt om nieuwe krachten.’ Interesse in Albert? Meer informatie: www.albert.nl. Orders 2001: 3.000 per week 2006:12.000 per week Aantal bezorgwagens 2001:43 2006:130 Gemiddelde bestelgrootte 2001:100 euro (221 gulden) 2006:120 euro Wekelijks (in 2006): gaan er meer dan 35.000 gevulde klapkratten naar klanten legt Albert meer dan 90.000 kilometer af ontvangt Albert 175 vrachtwagens aan de achterdeur krijgt Albert bijna 100.000 colli aan goederen binnen orderpickt en bezorgt Albert 850.000 artikelen telt het assortiment bijna 10.000 artikelen o UU o Kannibaliseert Albert op de reguliere AH-win- kels? Vooral in franchiseland speelde deze vraag toen Albert voor het eerst haar vleugels spreidde. Tegenwoordig kennen de meeste winkels de boodschappenservice een rol van toegevoegde waarde toe. ‘En dat is het. We gaan uit van het principe: 1 en 1 is 3. Wij voorzien ^teterk in service voor bepaalde klantengroepen, ^nvlensen die slecht ter been zijn, kinderdag- Voordat Angelique bij Albert aan de slag ging werkte ze drie jaar in Amerika. ‘Als general manager werkte ik bij Peapod* in Washington DC. Deze Amerikaanse bezorgservice en Albert verschillen niet veel van elkaar. In Nederland werken we samen met Ahold-zusjes Gall&Gall en ETOS. De klant slaat daarmee drie vliegen in een klap. De gemiddelde orderwaarde is ver gelijkbaar aan die in Amerika, de logistieke uit dagingen ook. Uiteraard heb je in Amerika een andere infrastructuur; langere afstanden, gro tere gebieden. Een grotere en gedifferentieerde ^Btfzetmarkt waarin cultuurverschillen ook van commerciële invloed zijn. De rol van de Amerikaanse reclamecultuur is bijvoorbeeld veel dwingender dan de Nederlandse. Daar pas je ook je strategie op aan. Een groot verschil is dat Peapod de orders ook bij de klant op de stoep kan achterlaten als die niet thuis zijn. Dat zou in Nederland nooit kunnen.’ f Ml

Personeelsbladen | 2006 | | pagina 5