REPLENISHMENT: Aha 6 VROEGER, HÉÉL VROEGER Ongeveer vier jaar geleden werd binnen Albert Heijn een begin gemaakt met de ontwikkeling van een revolutionaire wijze van bevoorrading: Replenishment. Niet langer zouden honderden winkels dagelijks de schappen af hoeven te lopen om bestellingen te plaatsen, niet langer zouden DC's en magazijnen te vol of te leeg liggen. Met Replenishment zou de bevoorrading van winkels centraal geregeld worden. Met een druk op de knop alle winkels centraal bevoorraden, een utopie? Nee, Replenishment bewijst het tegendeel. Het prille begin: Houdbaar Van start tot finish 100 jaar geleden verstuurden bedrijfsleiders hun ingevulde bestellijsten nog per post naar het centraal magazijn in Zaandam. Het duurde een week, of soms wel langer, voor dat de bestelde goederen in de winkel lagen. Begin jaren ’60 maakte het telefonisch doorbellen haar opwachting. Met het bestelboek in de hand somde een winkelmedewer- ker één voor één alle producten op.Telefonistes noteerden de bestellingen en verpon- sten die in ponskaarten. In 1965 werd de eerste computer op het HK in gebruik geno men. Hiermee konden winkels binnen 48 uur beleverd worden. Vanaf 1979 ging het elektronisch, met een leespen en handterminal, modem en telefoon. Naan>; WadV jectmedewerker Replenishment: ‘Het spel van Store Replenishment wordt bemoeilijkt door ons enorme assortiment, de grote diversiteit aan winkels, de vaak kleine schappen, de juis te hoeveelheid voorraad op het juiste moment en de voortdurende wijzigende behoeften van onze klanten. Ik ken geen ketens met een vergelijkbare oplossing. We zijn hiermee uniek in de wereld. Zeker voor wat betreft actie en vers.’ houden in de winkel én het magazijn, kan Replenishment bepalen hoeveel er de volgen de dag ingestuwd moet worden. Dat was aan vankelijk even wennen, want het voorraadbe heer komt nu in plaats van bestellen. Nadat in de pilot de eerste kinderziektes eruit waren gewerkt, zoals te lege actieruimte en te veel A restanten in kleine winkels, werd de ervaring omgezet in betere aansturing, groeide het ver trouwen en kwamen er op de juiste tijd genoeg potten pindakaas binnen. Het duurde dan ook niet lang voordat alle winkels over waren op Replenishment houdbaar. Gevolg? Een beter winkelbeeld, minder ‘nee-verkoop’ Eerste kwartaal 2004 De eerste grote imple mentatie met Replenishment Houdbaar, Drogmetica en Non-food is een feit. Geen ‘f- jes’ meer lopen maar tellen op het juiste moment. Door te allen tijde de voorraad bij te en legere magazijnen. e sleutel van Replenishment is de cen- trale besturing van de goederenketen. Dit scheelt een hoop kosten, want Albert Heijn kan preciezer bepalen wat en hoeveel er van een DC naar de winkels ver voerd moet worden. Deze goederenstroom is afgestemd op de wensen van onze klanten en levert een beter winkelbeeld en minder nee- verkoop op. Voor de juiste toeleveringen moeten winkels zich precies aan de worpen houden, regulier maar ook voor actie. Zo ont staat landelijk een eenduidig (actie)beeld waar klanten en ook leveranciers baat bij heb ben en het bestellen door de winkels zelf gro tendeels niet meer nodig is. Dat bespaart medewerkers tijd, die zij in andere werkzaam heden kunnen steken. Michel Kuijpers, pro-

Personeelsbladen | 2006 | | pagina 6