Aha 4 Toetsen aan waarden Tevreden SoMMiGE werknemers VOELEN ZicH OAn WEER fE GoEp tHutS op ‘T WERK De resultaten van het nieuwe medewerkerstevredenheidsonderzoek (MTO) zijn binnen. De algehele tevredenheid is gestegen van 77,0 procent in de voorjaarsmeting van 2005 naar 79,1 procent in de voorjaarsmeting van 2006. Werk en beloning Minder tevreden Tevredenheid medewerkers gestegen Ruim 17.000 medewerkers hebben gemiddeld een 7,2 gegeven voor hun tevredenheid over Albert Heijn. Daarbij heeft bijna de helft zelfs een 8 of hoger gegeven. ‘De alge hele tevredenheid is hoger dan bij de voorgaande meting’, zegt Patricia den Dunnen, hoofd Human Resource Development, en verantwoordelijk voor het MTO. ‘We zijn blij dat onze medewerkers gemiddeld zo tevreden zijn.’ Met 31 procent respons kunnen er betrouwbare en repre sentatieve uitspraken gedaan worden voor alle bedrijfs onderdelen. In 2003 is aan medewerkers in de winkels, de dc’s en het HK gevraagd welke waarden zij belangrijk vinden in hun werk. Hun mening heeft geresulteerd in zes cultuurwaar den: Respect, Vertrouwen, Samen, Doelgericht, Bezieling en Vernieuwing. In het nieuwe MTO wordt de tevreden heid getoetst aan de cultuurwaarden. Patricia: ‘Hoe lei dinggevenden en collega’s met elkaar omgaan is heel belangrijk voor de sfeer en tevredenheid op het werk.’ Bijna driekwart van de medewerkers is tevreden tot zeer tevreden over het respect en het vertrouwen van leidingge venden en collega’s. Ook bezieling en samenwerken met collega’s scoort hoog. Patricia: ‘In 2004 daalde de tevreden heid over de sfeer en samenwerking in alle bedrijfsonder delen. Daarop is veel geïnvesteerd in onze cultuur waarbij we leidinggevenden bewust maken van hun voorbeeld gedrag. Mooi om nu deze tevredenheid in scores terug te zien. Ook de komende jaren blijft cultuur aandacht krijgen.’ De respondenten zijn minder tevreden over het thuis-gevoel bij Albert Heijn. Daarnaast scoort met name in de winkels en dc’s de tevredenheid over variatie, autonomie en uitdaging in het werk lager, evenals de tevredenheid over de beloning. Peter Lindenbergh, hoofd Arbeidszaken: ‘Ik kan me voorstellen dat medewerkers na jaren van loonmatiging het gevoel hebben dat er wel weer eens wat bij mag. Aan de andere kant blijkt vergelijkingen die we regelmatig met andere bedrijven makRF dat onze salarissen en arbeidsvoorwaarden goed in de markt liggen. We zijn er echter niet zo goed in om medewerkers duidelijk te maken welke positieve kanten ons arbeidsvoor waardenpakket kent. Vanzelfsprekend blijven we kritisch en Medewerkers blijken minder tevreden over de mate waarin ze gestimuleerd worden om hun talenten te ontwikkelen en om creatief over problemen na te denken. Patricia: ‘De afgelo pen jaren is veel aandacht uitgegaan naar de verbetering van processen en systemen waardoor we soms minder aandacht hadden voor medewerkers. Dat verandert. In winkels ontstaan initiatieven als ‘Idols’ en ‘Toppers’ waarin medewerkers de ruimte krijgen hun talenten te presenteren. In alle bedrijfs onderdelen worden talentvolle medewerkers nu actief ben^^ derd voor vacatures, wat bijdraagt aan grotere mobiliteit en doorgroei. Maar ook investeren we weer meer in opleidingen. Denk bijvoorbeeld aan de actieve verkoop en vernieuwde AGF-trainingen voor winkels en aan de CELS-opleiding en de nieuwe teamleidersopleiding in de dc’s. Op het HK bieden we meer vakopleidingen aan en zijn we gestart in het najaar met een welkomstdag voor nieuwe medewerkers. Ook het komen de jaar staan weer nieuwe opleidingen op de rol.’

Personeelsbladen | 2006 | | pagina 4