I I I 13 Aha Vergaderstijlen In vergaderingen en project groepen draait Liliane de agenda er in strak Still a businesswoman De oorspronkelijk Portugees-Surinaamse supermarktmanager vergaderde op tropische locaties als de Bahamas, Trinidad en Mauritius, met hoge heren van het ministerie van Buitenlandse Zaken. Toch verliet ze Brussel. ‘Je bent de files en het kantoorleven uiteindelijk echt zat. Als hypotheekadviseur kwam ik nog een tijdje bij de mensen thuis. Maar dat stilzitten en achter de pc hangen maakte me gek.’Met de start van Blauw stapte ze de organisatie binnen en sinds 2005 runt de Rotterdamse haar eigen winkel. ‘De overstap naar Albert Heijn kun je op z’n minst een onverwachte “carrièremove” noe men. Eigenlijk ben ik nog steeds een busines swoman, maar dan op de supermarktvloer.’ Liliane van Heteren 'Ego's spelen bij een man van nature een grotere rol.' Peggy Bouterse Groeien in autoriteit Terwijl in de winkels vooral vrouwen de boodschappen doen, bekle den mannen de meeste hoge posities in de organisatie. Kun je als vrouw een sterke vuist maken tegenover zoveel mannelijk geweld? ‘Ik laat me niet door hiërarchische of man-vrouw verhoudingen belemmeren. Ik deins er niet voor terug om te zeggen wat ik ergens van vind en voel me daarin ook gesteund door mijn lei dinggevende. Die steun voorkomt dat je onze ker wordt en doet je stap voor stap groeien in autoriteit.’ MAN-VROUW VERDELING BIJ AH Ga je bij AH werken?, reageerden mensen uit haar omgeving verbaasd. Begrijpelijk, Peggy Bouterse had een behoorlijke baan als beleids medewerker Internationale betrekkingen bij de African Carribean Pacific groep in Brussel. ‘In mijn portefeuille zaten onderwerpen als Europese handelsverdragen, politieke migratie en regels over de invoer van bijvoorbeeld rijst en bananen. Ex-koloniën mogen producten voor een lager tarief op de markt brengen dan tempo doorheen. Zijn er verschillen in verga- derstijl tussen beide seksen? Liliane: ‘Vrouwen en mannen zijn absoluut niet gelijk aan elkaar, maar als we eikaars sterke eigenschappen goed gebruiken en minder nadruk leggen op de zwakke kanten kan de combinatie heel positief landen uit het Caraïbisch gebied. In bescher ming van lokale boeren en markten lag voor ons een voorname taak. Ik denk er nog wel eens aan terug als ik de bananen in de winkel zie liggen.’ werken. Ik merk wel dat mannen soms anders reageren op mannen dan op vrouwen. Ze wor den toegeeflijker, minder competitief. Dat is frappant maar ook wellicht verklaarbaar. Ego’s spelen bij een man van nature een grotere rol. Dit kan een soepele besluitvorming nog wel eens in de weg staan.’ 90,4% 71,6% 56.8 45,3 93,5 54.8 SM VM VS Winkel totaal DC totaal HK totaal ^^pnager Operations HK 9,6 28,4 43,2% 54,7 6,5 45,2 Zaken die verschillen Het combineren van werk en privé kan voor vrouwen een extra han dicap zijn’, zegt Peggy. ‘Ik ben alleenstaande ouder met een dochter van elf. Zij heeft een moeder nodig en de winkel een supermarktma nager. Ik sta minimaal veertig uur per week in de winkel. De manier waarop je werkt vind ik niet zozeer sekse- maar persoonsgebonden. Kijk, de winkel is niet per definitie schoner met een vrouw aan het roer, wij lopen niet constant met een poetsdoek door de winkel en het schap met bier ziet er bij ons evenzo verzorgd uit. Ik voel me als vrouw voor vol aangezien in deze organisatie en schroom niet om mijn mond open te doen. In de omgang met medewerkers en klanten zie ik ook geen verschil, al zullen vrouwen met bepaalde problemen misschien eerder naar een vrouw stappen dan naar een man. In ons filiaal is trouwens maar liefst 90 procent vrouw. Dat is weer wel opvallend.’ ^^permarktmanager AH 1342 Rotterdam 'Wij lopen niet constant met een poetsdoek door de winkel' ‘Tijdens een balspel bij een cursus persoonlijke effectiviteit typeerde de cursusleider mij als volgt: “relatie gaat bij jou boven individuele prestatie. Voor jou moet het totaalverhaal klop pen.” En dat is juist.’ In haar dagelijkse werk tracht Liliane telkens de gevolgen te overzien van wat er op het hoofd kantoor bedacht wordt. Tedere manager vindt zijn product het belangrijkste, maar een winkel heeft op een dag honderd dingen te doen. Ik ‘predik het winkelgeloof’ en probeer collega’s op het hoofdkantoor bewust te maken van het ^Ligehjkse doen en laten in de winkel. Is het idee ^Wel uitvoerbaar, goed getimed en duidelijk gecommuniceerd?’

Personeelsbladen | 2006 | | pagina 13