ONDERNEMINGSRAAD Succes hebben (en het werk dat dit met zich meebrengt) Cultuurwaarden issie Albe Hei 7 Aha cull Vertrouwen Doelgericht Vernieuwing Schort én naambadge Pistoletjes inpakken Respect Samen Bezieling Geen poespas Het alledaagse betaalbaar en het bijzondere bereikbaar maken. Door: De meeste keuze in prijs en assortiment De beste kwaliteit te bieden Onze klanten te inspireren fI I y n een zeer professionele indruk achterge laten, met een grote mate van flexibili teit en een positieve instelling.’ Tijdens de laatste overlegvergadering heeft de OR zijn zorg neergeiegd over de aanhoudende werkdruk binnen de distribu tiecentra. De OR beseft dat dit voortkomt uit het feit dat klanten ker massaal de AH-winkels bezoeken, iets waar wij met elkaar hard voor geknokt hebben en waar alle AH-medewerkers ook trots op mogen zijn. Wat betekent deze toegenomen werkdruk nu echt voor medewerkers en leidinggevenden, werkzaam binnen de DC’s, filialen, HK enAlbert.nl? En hoe gaan jullie er samen mee om? Dat is iets dat de OR graag wil weten. Reageer eens op de twee bovenstaande vragen van de OR. Stuur voor 4 oktober een e-mail naar: ondernemingsraad-ah@ah.nl Met dank aan het dagelijks bestuur van de OR. Joop van Essen, voorzitter, Martin van Voorst, secretaris en Johan Kamerbeek, plaatsvervangend voorzitter AH Samen Werken is een initiatief om medewerkers van het AH Hoofdkantoor, en het management van het DC en de win- kelorganisatie, ervaringen op te laten doen op de winkel vloer. Zo kunnen ze inzichten uitwisselen om hun werk te kunnen verbeteren. Via de intranetten kun je je eenvoudig aanmelden voor een of twee dagen samenwerken in de win kel. AH Samen Werken geeft een praktische invulling aan de AH Cultuurwaarden. Deze verwoorden de manier waarop we binnen Albert Heijn met elkaar, met onze klanten en onze leveranciers om willen gaan. Dit betekent dus dat de waar den altijd zichtbaar moeten zijn in ons gedrag. De waarden zijn essentieel om onze missie “Het alledaagse betaalbaar, het bijzondere bereikbaar” te realiseren. Overal binnen Albert Heijn is in juni de dvd verspreid waarin de SM uit onze commercial de missie uitlegt. ‘Verder heeft Luc enkele uren bij de collega’s van de Bakery doorgebracht’, vervolgt Dick. ‘Mét schort en naam badge natuurlijk! Echt niets was hem te veel, altijd aanpakken en tussendoor even een babbeltje met de mensen maken. Met de klanten had hij ook veel contact. Het is iemand die het leuk vindt tussen de mensen te staan. Volgens mij heeft hij meer dan genoeg beleefd om de overige medewerkers op het HK en DC enthousiast te maken voor AH Samen Werken.’ Bij de bakovens van de afdeling Bakery kreeg Sonja de Kok, medewerker op de versafdelingen, enkele uren assistentie. En die hulp kon ze op dat moment ook goed gebruiken. Sonja: ‘Tja, het was zaterdagmiddag dus het was erg druk. Een paar extra handen kwamen als geroepen! Ik vond het erg leuk, hij was erg enthousiast. Ik kreeg hulp met de boel op orde zetten, met controleren van de presentaties en natuurlijk met inpakken van de pistoletjes... heel veel pistoletjes. Ondertussen hebben we ook nog wat gesproken. Je krijgt toch een beetje een beeld van hoe het er op het HK aan toegaat. Daarom vinden wij het ook altijd leuk als we bezoek krijgen van het DC of HK. Mensen die in de winkel komen, kunnen zo toch dingen oppikken, of wellicht met eigen ogen zien welk effect het beleid of project heeft gehad dat ze hebben ingevoerd.’ gehad dat er een vreemde in de winkel aanwezig was. Wat ik ’m ook graag wil de laten meemaken was het moment van binnenkomen van de verszendin gen. En wat we dan moeten doen om die zending binnen twee uur over de vitrines verdeeld te krijgen. We zijn een seizoensfiliaal en hebben niet veel cel ruimte dus het is een hele kunstgreep om dat voor elkaar te krijgen.’ Luc was duidelijk niet de enige die een goed gevoel aan de samenwerking heeft overgehouden. Want ook de SM van AH 1160, Dick van Es, kijkt met enthousiasme terug op deze dagen. Dick: ‘Het was een fantastische erva ring, Luc kwam binnen met een zeer open houding en paste zich geheel aan de winkelcultuur aan. En hij ging voor al ook goed met de mensen uit de win- K om. We hebben ’m alle aspecten van de winkel laten zien. Hij heeft bij wijze van spreken overal aan kunnen “ruiken” en alles in de winkel kunnen “voelen”. Hij is vrijdagochtend vroeg meteen gaan vullen want hij wilde direct met de handen uit de mouwen. We hebben dan ook nooit het idee ILLUSTRATIETON BOON

Personeelsbladen | 2006 | | pagina 7