F I De herkomst van ons LI I r Aha 10 Na een hete Hollandse zomer gaat Aha op zoek naar de herkomst van ons water en draaien we de kranen Wat het zijn mag Waterbewuster Hébron in Hoensbroek Remco van Haastrecht 'l 4 ’«Ml Remco van Haastrecht weet wat water is. Als category manager is hij belast met de inkoop van het water bij Albert Heijn. ‘Water is er in drie gradaties: tafelwater (daar mag je alles aan toevoegen en verwijderen), mine raalwater (mag je enkel koolzuur aan toe voegen) en bronwater (direct bij de bron bottelen en daarna pas vervoeren en kool- De verkoop van water is inmiddels ook bij Albert Heijn big business. Van Haastrecht: ‘In Zuid Europa staat er standaard een fles water op de etenstafel. Water is er onderdeel van de cultuur. Mensen drinken er zo’n 170 liter water per hoofd van de bevolking. Nederland wordt ook steeds ‘waterbewus ter’. Het aantal liters per hoofd van de bevol king is in ons land dit jaar gestegen van 18,9 naar 19,3.’ Met de zomer en de hittegolven die ons land verwarmden verdrievoudigde de omzet. ‘We verkopen nu rond de 12 tot 13 miljoen halve liter flessen, 5 miljoen pakken en 1 miljoen kleine pakjes van het eigen merk per jaar. Water is het goud van de toekomst.’ eigen smaak en samenstelling. Zo zorgt klei, veen of rotsgrond voor respectievelijk meer of minder kalk in het water. Ons water heeft een vlakke smaak. Elk water heeft trouwens een andere smaak, alle water is anders.’ -- Met idyllische watervalletjes, wonderschone meertjes en kraakheldere riviertjes in gedachten volgen we de weg naar het water richting het Duitse Mönchengladbach en het Limburgse Hoensbroek. Het water zit hier diep in de grond. AH natuurlijk mineraalwater (in kartonnen verpakking) komt uit de Herrather Jungbrunnen. 7000 jaar lang is het mineraal water hier beschermd door dikke lagen klei, leem, zand, steenkool en kiezelstenen. Totdat de bron in 1997 werd ontsloten en een jaar later het eerste mineraalwater uit de bron werd gepompt. Vanuit een diepte van 308 meter wordt het water omhoog gepompt en via ondergrondse leidingen naar de fabriek getransporteerd. Daar wordt het gefilterd en afgevuld. De ingang van de bron is afgeslo ten en niet toegankelijk voor publiek. Behalve weilanden en de fabriek is er in de omgeving dan ook niets te zien dat wijst op de aanwezigheid van een bron. water A zuur toevoegen). Het is alleen mineraal water als je de bron vermeldt en voor die bronnaam betaal je.’ Over smaak valt altijd te twisten. Zeker bij water, weet ook van Haastrecht. ‘De diepte en de aanwezige mineralen in de grond zoals metaal, zout en natrium geven water een In Hoensbroek vinden we de Hollandse bronnen van AH water (in flesjes); Sifrès, Idel, Cornelia en Hébron. Dit water komt oorspronkelijk uit het Eifelgebergte en wordt gewonnen in kalksteen; een grond- T soort op zo’n 130 meter onder het maaiveld. Tussen 0 en 100 meter onder het maaiveld 1

Personeelsbladen | 2006 | | pagina 10