‘Ijetwas een absolute revolutie Aha 8 Donderpreek Smokkelen Basisfilosofie 1 ‘Het was een absolute revolutie’, beaamt Liek Zeilstra. Op 6 augustus 1966 werd voor het eerst de WORP-methode geïntroduceerd. Zeilstra ging alle winkels af om hen te over tuigen van de toegevoegde waarde van het nieuwe systeem. Grote weerstand viel hem ten deel. ‘Winkels waren gewend ‘In het begin’, grinnikt Zeilstra, ‘smokkelde iedereen ontzet tend. Winkels gingen artikelen bestellen die ze stiekem in Het begrip WORP is zo vertrouwd, dat de volledige omschrijving bij veel collega’s waarschijnlijk niet eens bekend is: Winst door Optimale Ruimteverdeling en Productiviteit. ‘Dat principe is na veertig jaar nog steeds hetzelfde’, zegt Paul van Dalen, werkzaam bij de afdeling Presentatiemanagement, ‘alleen is de consumentbehoefte enorm toegenomen en daarmee het aantal schappenplan nen. Maar nog steeds blijft de basisfilosofie overeind. Om winst en omzet te vergroten moeten artikelen zo optimaal mogelijk de ruimte krijgen, rekening houdend met omloopsnelheid en productiviteit van medewerkers. Zo is het bijvoorbeeld het beste om zware dingen onderaan te plaatsen en moet men een besteleenheid altijd in het schap kunnen vullen. Ook moet de consument door de presenta tie worden uitgenodigd om een bepaald artikel te kopen.’ ‘En vergeet de uniformiteit niet!’ voegt collega Pim de Jongh toe. ‘Door de centrale beheersing en aansturing van het assortiment is er ook een enorme efficiencyslag gemaakt.’ Diezelfde uniformiteit zorgde overigens veertig jaar geleden voor een hoop weerstand en onrust. hun eigen creativiteit in te zetten. Ze waren bang dat hun eigen publiek (en markt) niet goed zouden worden bediend.’ Ook de oude Gerrit Heijn kwam speciaal naar het hoofd kantoor om een donderpreek af te steken. Maar het tij was niet meer te keren. De grotere winkels zagen er wel wat in en vonden het eigenlijk wel handig dat de schapindeling hen uit handen zou worden genomen. Een megaoperatie werd in gang gezet. Van alle 450 winkels werd het assortiment geïn ventariseerd en een nieuwe lay-out getekend, op basis van de zogenaamde WORP-sleutel: winst, volume en omzet. J Zeilstra: ‘Dat waren de drie pijlers waarop het gehele assortiment werd gewogen. Per artikel werd op de tekentafel bepaald welke plaats het in het schap kreeg. Een blikje toma tenpuree heeft een heel ander volume dan een pak was middel, een pak koffie een andere omzet dan een pot sperzie bonen, enzovoorts. Voor elk artikel bepaalden we het aantal “facings”, de breedte die het mag hebben in het schap.’ In eer ste instantie werden op de kamer van Liek Zeilstra stellingen nagebouwd om WORPEN te maken, later kwam de test- winkel: een gemiddelde AH-winkel op ware grootte met WORPEN voor het hele assortiment. ‘Winkels ontvingen tekeningen en foto’s van de stellingen zodat duidelijk was hoe het eruit moest zien. De concurrenten trachtten het “na te apen”, maar dat was in dat stadium onmogelijk. Het ging ook om het kennen van het hele zenuwstelsel van het systeem, om de filosofie. Daardoor hadden wij jaren voorsprong.’

Personeelsbladen | 2006 | | pagina 8