i Ik vergelijk het met de hutspot van mijn oma. Hls Je die even laat staan, wordt ie nog lekkerder Marieke Niekerk Enorme kou Aha I Lizette van Munster is categoryma nager diepvries. Over de populaire Chantilly zegt ze: ‘Die verkoopt het hele jaar door goed, maar in mei beginnen de pieken. Zo zijn er dit jaar in week 18 en 19, toen de zon scheen, vijf keer zoveel Chantilly’s verkocht dan in de eerste maanden van 2006. Flowmanager en naaste collega vult aan: 'Vanaf half juni begint het echt te knallen. Het weer is natuurlijk onvoorspelbaar, maar mensen verwachten wel dat de temperatuur in die met het water in de melk. Om ervoor te zorgen dat dat wel gebeurt, wordt het mengsel door openingen van één micron gepompt, zodat er een fijne verdeling van vetbolletjes in water ontstaat.’ Per uur wordt er op deze plek maar liefst 15.000 kilo mix verwerkt. Vervolgens wordt de mix afge koeld tot plus 5 graden en afgevoerd via leidingen naar de ruimte ernaast. Daar krijgt de mix zo’n acht uur de tijd om in grote roestvrijstalen tanks te rijpen. José: ‘Ik vergelijk dat altijd met de hutspot van mijn oma. Als je die even laat staan, wordt ie nog lekkerder.’ Als de mix vrijgegeven wordt, mag deze worden doorge pompt naar de afvullijn. De mix wordt nog verder gekoeld, ondertussen opgeklopt, en er wordt zuivere lucht in het mengsel gebracht. Zo ontstaat er een softijs-structuur van min 5 graden: klaar om de hoorntjes mee te vullen! Het verpakken gaat zo snel, dat de temperatuur van min 5 graden waarmee de ijsjes uit de grote vriezer komen als ze net zijn gevuld, niet verloren gaat. Hetzelfde geldt voor het sealen en stapelen van alle dozen op pallets. Het is een ononderbroken proces, ook weer door computers gestuurd. Tijden zijn voorgeprogrammeerd: zó lang mag elke hande ling duren, en niet langer. De temperatuur van min 5 graden moet behouden blijven. Tenminste, tot de ijsjes uiteindelijk het - gigantische - magazijn ingaan. José loopt voorop naar het magazijn toe, en wijst op wat heftrucks met cabine die er voor de deur staan. ‘Die zijn verwarmd’, zegt hij. Even later blijkt waarom: als hij de deur van het magazijn opendoet, komt er een enorme kou naar buiten. Hier is het niet min 5, maar min 22 graden! In huizenhoge stellingen liggen pro ducten van talloze soorten ijs, waaronder Chantilly’s. De productie van vandaag komt daar nog bij. De eerstvolgend^ weken worden de beroemde Albert Heijn-ijsjes ook niet meer geproduceerd: voorlopig heeft Ysco genoeg om uit te kunnen leveren. Maar waren vandaag de ‘gewone’ roomijs- Chantilly’s aan de beurt, de volgende keer kunnen dat wel eens de roomijs-Chantilly’s met karamel zijn. Of met mok ka, aardbei of perzik. periode gaat stijgen en willen dan een voorraad Chantilly’s in de vriezer. Het blijft voor mij een uit daging de logistiek zo in te plannen dat tijdens plotselinge zonnige perioden er voldoende ijs in de supermarkten ligt.’ Hebben we het over roomijsjes in een hoorntje van krokante koek, dan staat de Chantilly met stip op nummer één. Lizette: “Een aantal hardlopende ijsjes van A-merken heeft AlbeH Heijn ook als huismerk. Dit geldt ook voor de Chantilly. Het is een zogenaamde “me too" van de Cornetto. Qua kwaliteit zitten we er dan ook con stant bovenop: als we 'm testen, moet hij minstens zo goed zijn als het A-merk.’ 6 MB

Personeelsbladen | 2006 | | pagina 6