I s U 'I WIST JE DAT I1 i M Aha Eigenlijk zou elke medewerker van Albert Heijn ze een keer geproefd moeten hebben: de Chantilly’s uit de diepvries. Van alle roomijsjes in hoorntjes van krokante koek zijn dit de populairste van Nederland! Maar hoe worden ze gemaakt? Aha keek watertandend rond in de fabriek in België. Al die hoorntjes! S' I 3he making A 4 in Ysco vorig jaar ruim 14 miljoen Chantilly’s voor Albert Heijn heeft geproduceerd? Daar ongeveer 700.000 kg mix voor werd gebruikt? angemark is een Belgisch plaatsje vlakbij Frankrijk. Groot is het dorp niet, toch is het nog even zoeken naar Ysco, de fabriek waar ongeveer vierhonderd verschillende ijsproducten het levenslicht zien. Ysco blijkt een gigantisch complex van hallen, pal naast een melk fabriek. Hier worden vandaag 450.000 Chantilly’s geproduceerd. gewoon een smaakvariant van boter is? Er bestaat namelijk iets zoetere en iets zuurdere boter. Eenmaal binnen, maar nog niet echt in de fabriek, blijkt al snel hoe belangrijk hygiëne bij Ysco is: het dragen van weg- gooipetten en dagelijks gesteriliseerde witte jassen is ver plicht, net als het dragen van mondkapjes op de plekken waar de ijsjes nog ‘open’ zijn. José Flyps is de rechterhand van de productiemanager en verzorgt voor Aha de rond leiding. Onderweg duikt ineens de productielijn op waar de ijsjes gevuld worden! Het is een prachtig gezicht: hoorntjes van krokante koek, al voorverpakt in een papiertje en met tientallen tegelijk in een doos, worden door mensenhanden uit hun dozen gehaald en in rijen van acht op elkaar gestapeld. Daarna komen ze - eveneens in rijen van acht - op een soort van lopende band A terecht en doen verschillende ‘stations’ de rest van het werk. Eerst wordt er wat chocolade in gesprayd, dan worden de hoorntjes gevuld met ijs, tot slot worden ze gedecoreerd met chocola en nootjes. Als ze ook aan de bovenkant goed verpakt zijn, verdwijnen ze voor een half uur in een enorme snelvriezer. Tijd voor de eerste tekst en uitleg van José: ‘De koek wordt geleverd door een koekfabri kant. De chocoladespray vormt een filmpje dat stolt: een barrière tussen de koek en het roomijs, waardoor de koek maandenlang krokant blijft. De vriezer-binnen is het min 42 graden Celsius - bevriest de Chantilly’s van min 5 graden tot min 20 graden Celsius. Zou je dat langzaam doen, dan krijg je ijsjes met een glazige structuur. De vriezer doet het in een half uur.’ Het hele productieproces wordt met computers aangestuurd en voortdurend gecontroleerd. Dat er in (slag)roomijs dierlijke Zure boter, dat in Chantilly’s zit, vetten zitten en ‘gewoon' ijs altijd geproduceerd wordt met plantaar dige vetten, zoals kokosolie?

Personeelsbladen | 2006 | | pagina 4