o Zweedse ICA en Albert Heijn werken samen in n fabrikant replenishment Aha 14 I Het DC-replenishmentproces kan beter en goedkoper, constateerden ruim twee jaar geleden Dick Boer en zijn Zweedse collega Kenneth Bengtsson. Een uniek, internationaal samen werkingsproject werd geboren. Na de zomer start de eerste pilot. het plaatsen van een order vraag- voorspelling Meteen naar huis Knelpunten waarschuwing W Dit is nog nooit i 111 Marco Lagrand (I) en Mark van der Drift (r) systeem Hoe is dat nou, om met Zweedse collega’s zo intensief samen te werken? ‘In het begin was dat best wennen’, vindt project medewerker Mark van der Drift. ‘Je loopt tegen allerlei cultuurverschillen aan. Zo zijn wij gewend om alles recht voor z’n raap te zeggen. Maar de Zweden mijden discussies, zodat je denkt dat ze het met je eens zijn. Later komen ze er dan toch weer op terug. Daar leer je op in te spelen, door heel zorgvuldig te formuleren.’ Marco vult aan: ‘Wij Nederlanders doen ook meer^ aan teambuilding, bijvoorbeeld door iW het werk nog iets leuks met elkaar te doen. Onze Zweedse collega’s gingen altijd meteen naar huis. Nu wordt het daar ’s winters pas om elf uur ’s ochtends licht en Wat zijn nu eigenlijk de punten die ver betering behoeven? Projectmedewerker Marco Lagrand licht het toe. ‘Albert Heijn heeft destijds al een grote slag gemaakt in store-replenishment, de voorraadaanvulling in de winkels. Voorraden in winkels worden nu volle dig automatisch aangevuld met behulp van de replenishment-systemen. De winkelvraag is daarmee altijd goed in kaart gebracht en kan redelijk nauw keurig worden voorspeld. In het DC- replenishmentproces ontbreekt echter de integratie met dit store-replenish- mentsysteem. Replenishmentplanners maken gebruik van wel vijftien verschil lende systemen om bestellingen aan leveranciers door te geven. Verder maken planners de voorspelling voor bestellingen, maar dat blijkt niet altijd in lijn te zijn met de winkelvraag. We willen toe naar één systeem dat alle DC’s ondersteunt en dat werkt op basis van de (voorspelde) winkelvraag uit store-replenishment. Winkelvragen moeten in één enkel systeem kunnen worden opgeteld tot de DC-vraag. Dit leidt tot voorraadoptimalisatie in de DC’s, en... voorraad geld! Zo kunnen leveranciers hun productieplanning str aks beter afstemmen op de AH-vraag. Winkelorganisatie ICA in Zweden bleek vergelijkbare knelpunten te kennen en was in 2003 al voorzichtig begonnen oplossingen te bedenken. Sinds ruim een jaar gebeurt dat dus gezamenlijk, in het ICA-AH project.’ Het DC-replenishmentproces zorgt voor voldoende voorraad in het DC om aan de winkelbehoefte te kunnen vol doen, tegen zo laag mogelijke kosten. Dat gaat goed. Maar het kan altijd beter en goedkoper. Tegelijkertijd wil Ahold er meer naartoe allerlei processen bin nen het concern op dezelfde manier in te richten. Want ook dat draagt, naast meer eenduidigheid, bij aan efficiency en beheersing van de kosten. Een en ander leidde ertoe dat zo’n tweeënhalf jaar geleden de contacten tussen de Zweedse ICA-organisatie en Albert Heijn werden geïntensiveerd. Dick Boer en Kenneth Bengtsson lan ceerden het idee gezamenlijk om het DC-replenishmentproces in beide lan den te verbeteren. De wijze van werken en de processen in beide winkelorgani- saties liggen dicht bij elkaar. Zo kon relatief snel een goede start worden gemaakt. Een nieuwe Zweeds-Neder- landse projectorganisatie zag het licht en ging enthousiast aan de slag.

Personeelsbladen | 2006 | | pagina 14