In januari ging de nieuwe Ahold-levensloopregeling van start: sparen voor onbetaald verlof. Slechts tachtig collega’s schreven zich tot nu toe in. Hoe komt dat? En: wat zijn ook alweer de mogelijkheden? Bert Mijnen van Arbeidszaken zet het op een rij. Rekensommetje De levensloopregeling: onbekend of onbemind? Want hoe zit het ook alweer met de levensloopregeling? Je kunt een bepaald percentage van het brutojaarloon sparen, tot maximaal 12%. Over dat spaarpotje krijg je op dit moment 4,7% rente. Over het bedrag dat je spaart hoeft geen toonheffing betaald te worden, wel werknemerspremies. Als je geld opneemt moet je wel toonheffing betalen, maar geen werknemerspremies. Bovendien krijg je voor elk jaar dat je deelneemt 183 belastingkorting. Als je tijdens ouder schapsverlof deelneemt aan de levensloopregeling, is er een extra belastingvoordeel dat kan oplopen tot 583 per perio de. Dit geldt in ieder geval tot 31 december 2009. ‘Een een voudig rekensommetje leert dat je toch wel behoorlijk lang moet sparen om een maand onbetaald verlof te overbrug- inds 1 januari kunnen medewerkers, geheel vrijwillig, Daarnaast zitten ook nog veel medewerkers volop in de spaarloonregeling. Je kunt jaarlijks slechts aan één van beide regelingen, spaarloon óf levensloop, deelnemen. Onbekendheid speelt misschien ook een rol. Wat kan ik er eigenlijk mee? Wil ik er wel wat mee?’ tof. Omdat je bijvoorbeeld de zorg van een kind op je neemt. Of omdat je gaat studeren, of een‘time-out‘ neemt. Ook kun je sparen om eerder te stoppen met werken. Zo kun je werken combineren met andere activiteiten. ‘Het spaar potje kan alléén gebruikt worden voor verlof’, licht Bert Mijnen, afdeling Arbeidszaken, toe. ‘Dat verlof is extra, het heeft dus geen gevolgen voor je overige vrije dagen.’ Eind december 2005 kregen alle Ahold-medewerkers bij hun salarisstrook een toelichting op de nieuwe levenslooprege ling, die in samenwerking met ABN Amro tot stand kwam. Sindsdien hebben tachtig collega’s zich ingeschreven. Waarom zo weinig? Mijnen: ‘Ik denk dat er verschillende oorzaken zijn. Ik kan mij voorstellen dat medewerkers de regeling toch complex vinden. En het is ook lastig om, bij voorbeeld op je veertigste, te voorspellen of je de komende twintig jaar behoefte hebt aan tussentijds verlof. Bedenk ver der dat er bij Albert Heijn relatief veel jonge mensen werken. Die zijn meestal niet zo bezig met de lange termijn. 12

Personeelsbladen | 2006 | | pagina 12