Dubbelleven Platvoeten en houdgrepen I i B rx h Ron Eikenboom Aha (37) is verkoopmanager bij AH 1074 in Brunssum. Na het werk knoopt hij zijn zwarte band en zesde dan om en leeft hij zich uit op de mat. Al sinds hij een jochie van 4 was. 5 (HOMAG staat voor Herkennen en Omgaan met Afwijkend Gedrag. Het gaat dan om het overtreden van huisregels. Van milde vormen van verbale of non-verbale agressie tot dreigend fysieke agressie, diefstal of een poging daartoe.) Over het met de paplepel ingegoten krijgen hoeven we het niet te hebben. ‘Het is zo vanzelfsprekend. Ik judo al vanaf mijn vierdejaar en stond soms wel zes keer per week op de mat. Mijn vader heeft de zesde dan (meestergraad) judo, mijn oom de zesde dan in het jiu jitsu. In de hele familie tellen we 21 judo-dannen. Ik vier, mijn neef drie, mijn tante... En nu staan de kinde ren ook al trappelen om te beginnen.’ Nederland is van oudsher een sterk judoland. Draaien jullie mee in de top? ‘Wij leiden mensen op tot de top van Limburg. Nationale selectieleden trainen vooral bij clubs als Kenamju, Boersma en Hoogvliet. Wij als judoverenigingTerwinselen tellen 260 leden in de leeftijd van 4 tot 55+. Dit jaar vieren we ons 25-jarig ^lileum. Olympisch kampioen Mark Huizinga verzorgt dan bij ons een clinic.’ Heb je ook de fysieke kenmerken van een judoka? ‘Platvoeten heb ik, maar bloemkooloren gelukkig niet.' Blijft de sport na zoveel jaren nog spannend? 'Ik doe nog minstens een keer per week actief mee met de wedstrijdtraining. De uitdaging is natuurlijk om iemand van 18 op de kop te zetten, maar dat wordt wel steeds moeilijker hoor, hoe ouder je wordt. Je bent in ieder geval nooit uitgeleerd.’ Favoriete techniek? ‘De uchi mata (heupworp). Het is een mooie maar lastige techniek; even verkeerd inge zet en je ligt zelf.’ Wel eens echt een houdgreep gebruikt? 'In mijn tijd bij AH 1351 Sittard vond er wel eens een akkefietje plaats. Als je iemand onder controle wil houden, bij voorbeeld bij winkeldiefstal, dan gaat het vaak tot en ^fet het aanhouden wel goed. Maar wil je de persoon naar het kantoor brengen dan beginnen de proble men. Ik ben doorgaans zelfverzekerd genoeg om iemand in de kraag te vatten en bij dreiging in een opbrenggreep te houden.’ Hebben klanten zo’n kort lontje? ‘Absoluut. Maar met mijn postuur heb ik er weinig last van. Ik weeg 95 kilo. En dat speelt wel een rol, hoor. Tegen kleinere colle ga’s durven ze veel meer te zeggen. Voor het werk heb ik ook de HOMAG-cursus gevolgd; hoe ga je om met afwijkend gedrag? Daarvan heb ik vooral geleerd naar mijn collega’s te luisteren als zij bijvoorbeeld voorzich tiger zijn in hun aanpak.’ Hoe heeft de sport je gevormd als mens? ‘De twee belangrijkste zaken vind ik respect en discipline; die heb je ook nodig als verkoopmanager. En respect voor anderen. In de wedstrijd ga je tot het uiterste maar je ^^rlaat de mat met een groet, uit respect voor elkaar. Wn zo hoort het.’

Personeelsbladen | 2006 | | pagina 7